2019’un ilk resmi tatili geliyor! Yılbaşı kaç gün tatil? 31 Aralık 2018 bilmecesi…

  • social-facebook
  • social-twitter
  • social-googleplus
Yılın nihayet haftası geldi. Öğrenciler bugüne 31 Aralık Pazartesi bugünü okullar tatil edilecek mi? suali ile başladı. Önümüzdeki salı bugünü 2019 yılının evvel bugünü olacak.  Pek çok kültürde yılbaşı gecesi, hususi olarak hazırlanmış yiyecekler ve içecekler tüketilerek, çeşitli eğlenceler düzen ederek geçiriliyor. Yılbaşı aynı zamanda çalışanlar ve okuyanlar amaciyla tatil demek. Zira tek ocakta resmi tatil günü. Peki pazartesi gününe gelen yılbaşı arefesi tatil olacak mı? 

Yılbaşı, rastgele tek takvime göre içinde bulunulan sene bitimi ve tertemiz sene başlangıcı. yeryüzünde en yaygın kullanılan takvim var olan Gregoryen takvimini kullanan ülkelerde 31 Aralık’ı tek Ocak’a bağlayan gece yılbaşı gecesi olarak adlandırılır.

YILBAŞI KAÇ GÜN TATİL?

Yılın evvel bugünü tek ocakta resmi tatil günü. Öncesinde de ne yarım vakit ne de tam vakit resmi tatil yok. Her sene olduğu benzeri bu sene da hemide çalışanlar ayni vakitte da öğrenciler tek vakit tatil yapacak.

YILBAŞI İLE NOEL ARASINDAKİ ayrım NEDİR?

Noel, her sene 25 Aralık tarihinde İsa’nın doğumunun kutlandığı Hristiyan bayramıdır. 20. asrın başlarından bu yana Noel, Hristiyan olmayanlar tarafından da kutlanan, dinî motiflerinden arınmış, armağan alışverişi çevreninde yoğunlaşan tek bayram olarak da kutlanmaya başlamıştır. Bu seküler Noel versiyonunda mitolojik figür Noel Baba esas tek oyun oynar. Ülkemizde de yılbaşı kutlamaları özellikle çam süsleme ve armağan verme eylemleri ile kutlanmaktadır.

Noel, her sene dünyadaki Hristiyanların çoğunluğu tarafından 25 Aralık’ta kutlanır. etkinlikler 24 Aralık’ta Noel arifesiyle başlar ve Bir takım ülkelerde 26 Aralık akşamına civarindan ayni ritimde devam eder. Ermeni Kilisesi benzeri Bir takım doğu Ortodoks Kiliseleri, Jülyen takviminde 25 Aralık’a eşit gelen 6 Ocak’ı Noel olarak kutlarlar. Hristiyanların çoğunlukta olduğu ülkelerde basit olarak Noel tatili yılbaşı tatiliyle birleştirilir.

Bazı Ortodoks kiliselerinin Noel’i Jülyen takvimine göre kutlamasının nedeni, miladi (Gregoryen) takvimin Katolik Papa XIII. Gregory tarafından düzenlettirilmiş olmasıdır. Bununla birlikte Bir takım Ortodoks kiliseleri miladi takvime dönüşüm yapmış ve 25 Aralık’ta kutlamaya başlamıştır.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir