50 yıl sonra Facebook’un ölü kullanıcısı sayısı yaşayanları geçecek

2004’te kurulan ve bu erken iki milyar kullanıcı sayısına eriştiği anlatilan Facebook’un hayat çapında vasati sekiz bin kullanıcısının hayatını kaybettiği sanılıyor.

Carl Öhman ve David Watson tarafından yapılan araştırmaya göre, yasamsal medya platformu şimdiki hızıyla, Başka bir deyişle senede vasati yüzde 13 ile büyümeye ayni ritimde devam ettiği takdirde ölü kullanıcısı sayısı bu asrın nihayetinde 4.9 milyar kişiye ulaşabilecek. 

Kullanıcısı sayısının 2018’den bu yana hiç artmayacağı varsayımına göre yapılan hesaplamada ise ölü sayısı asgari 1.4 milyar olacak. 2070’te “ölü kullanıcı” sayısı yaşayan kullanıcıların sayısını geçecek.

Araştırmacılar Facebook ve başka dijital platformlardaki ölü kullanıcılara ait bilgilere ait tek münakaşa da başlattı. 

Araştırmayı yapan iki bilim insanı Facebook’un bu verileri tarihçiler, arşivciler, arkeologlar ve ahlakbilimcilere verilmesi gerektiğini savunuyor. Nedeni ise dijital mezarlıklar olarak adlandırılan bu profillerden var olan kalıtın istikbal nesiller amaciyla tarihe ziya tutabileceği.

Araştırmacı David Watson ise “Tarihin hiçbir döneminde bu denli hatri sayilir büyüklükte tek insan davranışı ve kültürü arşivi tek elde toplanmadı. Bu arşive hükmedenler tek manada tarihimize de hükmedecek” dedi. Watson, bütün bu verilerin kâr Emelli tek bir şirketin elinde olacağını söylüyor.

Observer gazetesine konuşan psikolog Elaine Kasket, Facebook’un kaybettikleri yakınlarının hesabına erişim istek eden kişilere “Size yardım etmek isterdik ama bu mümkün değil” Cevabını verdiğini belirterek “Ölen kişinin teknik olarak var olmayan saklılık haklarını koruduklarını söylüyorlar” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir