Akşener’den ittifak görüşmeleri için flaş açıklama

  • social-facebook
  • social-twitter
  • social-googleplus
İYİ Parti genel Başkanı Meral Akşener, mahalli seçimlerde ittifak görüşmelerine ilişkin, “İlerliyor. nihayet bıraktığımda ilerliyordu. İki gündür İstanbul’dayım. Dolayısıyla nihayet görüşmelerle alakalı bilgim yok” dedi.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsünde Atatürkçü düşünce takimi tarafından düzen eden “Türkiye’de Gençlik ve Siyaset” konferansında konuşan Akşener, İYİ Parti’nin kurulma sürecini anlattı.

“Nasıl tek ülkemiz düş ediyorsunuz” sualine Akşener, cumhuriyetin somut hedeflerini ve demokrasiyi sınıflar arası geçirgenliğin maksimum olduğu sistem olarak tanımladığını dile getirerek, İzmit’in köyünde doğmuş tek memurun kızı olarak Türkiye’de İçişleri Bakanlığı koltuğuna oturduğunu anımsattı.

Türk modernitesinin kadın üzerinden şekillendiğini belirten Akşener, şöyle ayni ritimde devam etti:

“Daha ardindan cumhuriyetle dövüşü olanların da dövüş öznesi tekrar kadın olmuştur. Başörtülü kızlarla başı açıkların kendisinin aralarında hiç dövüşü olmadı. Adamlar sizi özne yaparak, dövüş ettiler. Başı açık da başı kapalı da özne oldu. Bunun yaşanmadığı tek ülkemiz isterim. Herkesin gözden kaçırdığı şey, şu anda Türkiye’de sınıflar arası geçirgenlik sıfıra yaklaştı. Eskiden siyasi ayrışmalar vardı. Şimdi ise etnik ve mezhep aidiyetlerinin tümünü ortadan kaldıran tek ayrışmamız var. Keşke siyasi ayrışmamız olabilse. O vakit birbirimizi inandirma edebiliriz. Birbirinizi inandirma etmemiz gerekmiyor ama anlamamız şart. Biz her biçimde aidiyetimize saygı duymak zorundayız.”

“MÜTHİŞ İSTİSMAR EDİLEN BİR mevzu BU”

Meral Akşener, “Silahlı pkk terör örgütü üzerinden tek ayrışma amaciyla yola çıkanlara baz alinarak başından bu yana çok net tek tavrım var. O sürüyor. Partimin de tavrı budur. Müthiş istismar edilen tek mevzu da budur. Bu mevzu da sahtekarlık alanı ve çok huzurlu politika yapılıyor.” dedi.

Kürtçenin okullarda okutulmasının sakıncalı olup olmaması suali üstüne ise Akşener, her insanın anne dilinin mukaddes olduğunu ve bunun için saygı duyulması gerektiğini belirtti.

İnsanların anne dilini öğrenmesinde tek mahzur olmadığını ifade eden Akşener, “Eğitimin içinde eğer eğitim dili olarak kullanırsanız, o sizin üniter yapınızla alakalı tek tercihtir. bendeniz ona karşıyım. Öğrenilmesiyle alakalı yolların açık tutulması gerektiğini tabiki onay ediyorum. Bu başka tek şey.” değerlendirmesini yaptı.

İTTİFAK GÖRÜŞMELERİ

Gazetecilerin “İttifak ne durumda, müzakereler nasıl ilerliyor?” sualine Akşener, “İlerliyor. nihayet bıraktığımda ilerliyordu. İki gündür İstanbul’dayım. Dolayısıyla nihayet görüşmelerle alakalı bilgim yok” Cevabını verdi.

Akşener, MHP’nin aday çıkarmayacağı şehirlerde meclis azaları amaciyla ortak yönetim söylentisinin sorulması üstüne ise “Onu bendeniz ne bileyim? Ayrı partinin ne yapacağına değin tek bilgim, fikrim yok. Dolayısıyla rastgele tek yorum yapma imkanım yok. Ne karar verirlerse kendisinin teşkilatlarını, kendisinin taraftarlarını ilgilendiren tek konu” ifadelerini kullandı.

“Koalisyon devri kapandı söylemi gelmişti. Şimdi mahalli seçimde tekrar gündem.” suali üstüne de Akşener, “Sayın Erdoğan’ın kurduğu AK Parti 2002 yılından beri yenilmez armadaydı. hemide 24 Haziran seçimlerinde hemide şimdi mahalli seçimlere giderken Sayın Erdoğan’ın partisinin o yenilmez armada algısını darmadağın olmuş, yaşlanmış, bastonsuz gezemeyen tek ihtiyara benzetiyorum” diye konuştu. AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir