Ayşe Hatun Önal-Güzide Duran kavgasında yeni gelişme

Ayşe Hatun Önal-Güzide Duran cephesinde sular durulmuyor. Güzide Duran’ın Ayşe Hatun Önal’a karşı 6 ay süreyle mahkemeden aldığı savunma kararına, bu sefer Ayşe Hatun Önal’dan itiraz talebi geldi. Avukatı popüler Egemen aracılığıyla mahkemeye müracaat eden Önal, 6284 sayılı “ailenin korunması, kadına karşı şiddetin önlenmesine değin kanun” hükümleri uyarınca tatbik edilen önleyici önlem kararının kaldırılmasını istedi.

“MÜVEKKİLİM, GÜZİDE DURAN’A KARŞI TEHDİT veyahut HAKARETTE BULUNMAMIŞTIR”

Anadolu Aile Mahkemesi’ne sunulan dilekçede, “Müvekkilim Ayşe Hatun Önal, önlem istek eden Güzide Duran’a veyahut yakınlarına karşı Katiyen tehdit, perişan laf veyahut şiddet bulunan davranışlarda bulunmamıştır. Kaldı ki müvekkilim önlem istek eden Güzide Duran’ı nihayet dört senedir hiç görmemiş, kendisiyle iletişim kurmamıştır. önlem isteginde bulunan Güzide Duran, uzunca yıllardır neden kendisine ait, gerekse değişik isimler altında açtığı yasamsal medya hesaplarında müvekkilim Ayşe Hatun Önal’ı amaç alan haksız ve iftira niteliğinde izahlar yapmakta, mevzubahis izahları medya yoluyla tekrarlamakta, kamuoyunda müvekkilim aleyhine nihayet derece yanlış kanı ve nazar açısının oluşmasını hedeflemektedir” ifadelerine yer verildi.

Talebi değerlendiren mahkeme kararında, 6284 sayılı yasanın amaç, kapsam ve esas ilkelerine yer vererek, her iki tarafın da kadın olduğunu, aralarında rastgele tek akrabalığın bulunmadığını, aynı hanede yaşamadıklarını belirtti.

“BİRBİRLERİNE laf YETİŞTİRİYORLAR”

Kararda, iki tarafın da kamuya esya olmuş kişiler olduğu, gazete ve magazin programlarında tek çok sefer haberlere mevzu olduklarını anlatılırken, tarafların medya üzerinden birbirleri ile tartıştıkları, birbirlerine laf yetiştirmeye çalıştıkları kaydedildi.

KORUMA TALEBİ kanun KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLMEDİ

Güzide Duran’ın önlem isteginin 6284 sayılı kanun kapsamında değerlendirmenin mümkün olmadığını belirten mahkeme, yasal koşullar varsa önlem isteyenin kişilik haklarına hücum hasebiyle karşı istikametten Parasal ve içsel tazminat istek edebileceğini, Ayrı olarak 5187 Sayılı medya yasasi hükümleri uyarınca da hakkındaki haksız yayınların durdurulması veyahut kaldırılmasını isteyebileceğini belirtti.

“ASIL MAĞDURLAR KORUNAMIYOR”

Kararda, 6284 sayılı yasanın özellikle bay şiddetine maruz var olan kadınları savunmak amaciyla çıkarılmış hususi tek kanun olduğunu vurgulandı. Uygulamada kanun kapsamına girmeyen başvuruların azımsanmayacak sayıda olduğu ve yasanın emeli dışında çok geniş açıklanması seklinde asıl mağdurlarının savunmasının imkansız vaziyete geleceği kaydedildi.

MAHKEME, savunma verdigi karari KALDIRDI

Kötü niyetli ve amaç dışı başvurular hasebiyle 6284 sayılı yasanın hedeflediği emelin dışına çıktığı ve hakikat mağdurların korunamadığını belirten mahkeme, bu gerekçelerle Güzide Duran’ın Ayşe Hatun Önal’a baz alinarak aldığı önleyici önlem kararının kaldırılmasına karar verdi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Ayşe Hatun Önal, kendisini tehdit ettiği iddiasıyla Güzide Duran ve eşi Adnan Aksoy ile alakalı tek ay süreyle savunma kararı aldırmıştı. Mahkemenin kararına Duran ve eşi Aksoy itiraz etmişti ama mahkemeden ret yanıtı gelmişti.

Bunun üstüne Güzide Duran Anadolu 12’inci Aile Mahkemesi’ne başvurarak Ayşe Hatun Önal ile alakalı 6 ay süreyle önleyici önlem kararı istek etmişti. Mahkeme,6 Haziran 2018 tarihinde Ayşe Hatun Önal ile alakalı 6 ay süre ile Güzide Duran ve ailesine baz alinarak önleyici önlem kararı verilmişti.

Gamze Erdemir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir