Başkenti Hareketlendiren Söylenti: Binali Yıldırım 3 Mart’a Kadar İstifa Etmeyecek

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ Başkanı Binali Yıldırım’ın adaylığının konuşulmaya başlamasından bu yana Meclis Başkanlığından istifa edip etmeyeceği tartışılıyordu. hemide AK Parti içinde, ayni vakitte da muhalefet cephesinde Yıldırım’ın aday olması vaziyetinde Meclis Başkanlığı görevini sürdürmesinin ‘etik’ olmayacağı görüşü gündeme getirilmişti. Yıldırım’ın da, istifa etmesinin dahada doğru olacağını düşündüğü, ama nihayet ani çok gün içinde yaşanan gelişmelerden ardindan bu düşünceden vazgeçme aşamasına geldiği öğrenildi.

alinan bilgilere göre, Binali Yıldırım, aday olarak açıklama etmesinden ardindan Meclis Başkanlığını sürdürüp sürdüremeyeceği ile alakalı hukukçulardan görüş sordu. seçenek hukuku konusunda, hukukçuların Yıldırım’a, ‘Meclis başkanının milletvekilliğine aday olması vaziyetinde nasıl istifa mecburiyeti yoksa belediye başkanlığı adaylığı ile alakalı da tek zorunluluk yok’ görüşünü bildirdiği öğrenildi.

YILDIRIM’IN FAALİYETLERİ, ‘SEÇİM ÇALIŞMASI’ NİTELİĞİNDE OLACAK

Anayasanın 94. maddesinde “TBMM Başkanı, üyesi bulundukları siyasi partinin veyahut parti grubunun Meclis içinde veyahut dışındaki faaliyetlerine; görevlerinin gereği var olan haller dışında Meclis tartışmalarına katılamazlar; reis ve oturumu yöneten Başkanvekili oy kullanamazlar” hükmü yer alıyor. Yıldırım’ın kampanya sürecinde yürüteceği çalışmaların da ‘parti faaliyeti’ değil, ‘seçim çalışması’ niteliğinde olacağı, bu yüzden anayasadaki tarafsızlık ilkesine ters olmayacağı görüşü alana çıktı.

3 MART’A civarindan GÖREVİNİ SÜRDÜREBİLİR

ülkemiz gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre, AK Parti kurmaylar, Yıldırım’ın YSK tarafından kati aday listelerinin açıklanacağı üç Mart’a civarindan Meclis Başkanlığı görevini sürdüreceğini dile getiriyor. Kulislerde, seçimler hasebiyle Meclis tatile gireceğinden, Yıldırım’ın 19 Şubat’a civarindan istifa edeceği ve bu tarihe civarindan tertemiz Meclis Başkanının seçileceği değerlendirmesi de yapılıyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’LA GÖRÜŞTÜ

Öte yandan, Yıldırım’ın evvelki gün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüştüğü belirtildi. Bu görüşmede, Meclis Başkanlığından istifa sürecinin yanı sıra, İstanbul’un kaza belediye reis adaylıkları konusunun da gündeme geldiği ifade edildi. Erdoğan’ın, Yıldırım’ın Meclis Başkanlığından istifasına şimdilik neden olmadığı görüşünü dile getirdiği ileri sürülüyor. ulusalci devinim partisi genel Başkanı hükümet Bahçeli de dahada evvel Yıldırım’ın istifasına yol açmadığını açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir