Çiftlik Bank davasına, mahkeme başkanı ile avukatın arasında geçen diyalog damga vurdu

Binlerce kişinin kar vaadiyle dolandırılmasına ait aralarında ‘tosuncuk’ lakabıyla tanınan firari maznun Mehmet Aydın’ın da bulunduğu 48 sanıklı Çiftlik Bank davasının 8. celsesi görüldü. Anadolu 6. Ağır karar Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuksuz 12 maznun ve 11 mağdur ile taraf avukatları katıldı. Duruşmaya firari maznun Osman Naim Kaya‘nın avukatı ve mahkeme başkanının diyaloğu damga vurdu.

Avukat, Kaya’nın Uruguay‘da ev hapsinde olduğunu ve ifadesinin alınmasını istek etti. Mahkeme başkanının “Müvekkilinin adresini biliyor musunuz?” diye sorması üstüne bilmediğini söyleyen avukata, mahkeme başkanı “Adresi bilmiyorsanız sanığı Uruguay’da nasıl bulacağız?” diyerek reaksiyon gösterdi.

MAĞDURLAR ŞİKAYETÇİ OLDU

Duruşmada laf alan mağdur Orhan Çabalak, “Özel tek ayakkabı fabrikasında işçi olarak çalışıyorum. Sanıkları kişisel olarak tanımıyorum. Bu sistemi yasamsal medya ve televizyonlardaki reklamlardan öğrendim. 35 bin Lira kazanç yatırdım. dört bin lirasını art aldım” diyerek şikayetçi olduğunu söyledi. İşsiz olduğunu söyleyen mağdur Mustafa Arslantaş, “Sanıkları tanımıyorum. Çiftlik Bank’ı arkadaşımdan öğrendim. Sisteme 25 bin Lira kazanç yatırdım. 8 bin Lira art aldım” dedi.

Mağdurlardan Seybetullah Tutal, Çiftlik Bank adli sistemi yasamsal medyadan öğrendiğini söyleyerek, “18 bin Lira kazanç yatırdım, dört bin lirasını art aldım. Şikayetçiyim” diye konuştu. Çiftlik Bank’a 60 bin Lira yatırdığını söyleyen Serdar Başkan, “Paranın 20 bin lirasını art aldım” diyerek sanıklardan şikayetçi olduğunu söyledi.

“162 BİN LİRA ALACAĞIM VAR”

Çiftlik Bank’a 100 bin Lira civarında kazanç yatırdığını belirten Kezban Gider Sağlık, “Sistemde kaldığım süre içinde kazanç sağlayarak tek miktar art aldım ama bu aldığım bölümü da sisteme yatırdım. bu yüzden anapara olarak yatırmış olduğum paradan hiç art iade almadım. Kazancımla birlikte 162 bin civarında tek alacağım olmuştur. Şikayetçiyim” dedi. başka mağdurlar da laf alarak sisteme belli miktarda kazanç yatırdıklarını ve sanıklardan şikayetçi olduklarını söyledi.

FİRARİ SANIK URUGUAY’DA ev HAPSİNDEYMİŞ

Firari maznun Osman Naim Kaya’nın avukatı, “Müvekkilim Uruguay’da işlediği suçtan dolayı ev hapsindedir. beynelmilel İstinabe ile ifadesinin alınmasını istek ediyoruz” dedi. Bunun üstüne mahkeme başkanı Yaşar Barutçu, “Müvekkilinizin adresini biliyor musunuz?” dedi. maznun avukatı ise bilmediğini söyledi. Mahkeme başkanı, “Adresi bilmiyorsanız sanığı Uruguay’da nasıl bulacağız?” diye sordu.

Bunun üstüne başka maznun avukatları da laf alarak müvekkilleri hakkındaki var tedbirlerin ve adli denetim kararlarının kaldırılmasını istedi.

Osman Naim Kaya

TALEPLER REDDEDİLDİ

ara kararını açıklama eden mahkeme heyeti, sanıklar hakkındaki adli denetim tedbirleri ve banka hesapları, gayrimenkul, otomobiller üzerinde bulunan tedbirlerin kaldırılması istikametindeki talepleri reddetti. Firari sanıklar Mehmet Aydın, Fatih Aydın, Cengiz Samur, Osman tas ve Niyazi Karakoç hakkındaki yakalama kararının devamına hükmeden mahkeme, duruşmayı eksikliklerin giderilmesi amaciyla erteledi.

3 BİN 762 KİŞİ MÜŞTEKİ

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 26 Mart 2018 tarihinde hazırlanan iddianamede, üç bin 762 kişi müşteki, 48 kişi ise kuşkulu yer aldı. Şüphelilerin bu sistem aracılığıyla 132 bin 222 katılımcıdan, tek milyar 139 milyon 972 bin 622 Lira toplandığı, katılımcılara bu dönemde 687 milyon 838 bin 995 Lira art tediye yapıldığı anlatıldı.

FİRARİ SANIKLARIN İADELERİ İSTENDİ

Sistem içerisinde etkinlik gösteren bütün şirketlere kayyım atandığı, örgütün kazanç alışverişini sağlamak üzere kullandığı bütün banka hesaplarında bulunan paralara el konulduğu ve örgüte ait olup ele geçirilen bütün dijital materyallerin bilirkişi eşliğinde incelendiği, İhtiyaç duyulan kurumlardan raporların saglamak edildiği belirtildi. Firari sanıklar Mehmet Aydın, Fatih Aydın, Osman Naim tas ve Cengiz Samur’un Brezilya, Uruguay, KKTC ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ adli makamlarından iadesinin istendiğinin belirtildi.

REKOR karar İSTEMİ

İddianamede, firari maznun Mehmet Aydın’ın da aralarında bulunduğu 18 teşkilat yöneticisinin, “suç işlemek emeliyle teşkilat kurma/yönetme”, “bilişim sistemlerini araç olarak kullanma suretiyle nitelikli dolandırıcılık”, “ticari şirketlerin faaliyeti kapsamında nitelikli dolandırıcılık” ve “suçtan kaynaklanan esya varlığı değerlerini aklama” suçlarından 22 bin 580’er seneden 75 bin 260’şar seneye civarindan hapsi istendi.

Örgüt azaları ve yardım edenlerin aralarında bulunduğu 30 maznun ile alakalı ise, “suç işlemek emeliyle kurulan örgüte aza olma”, “suç işlemek emeliyle kurulan örgüte yardım etme”, “suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama” suçlarından toplamda 5’er 13’er seneye civarindan mapus cezası istek edildi.

Kaynak: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir