Çocuk işçi haftada 35 saatten fazla çalıştırılamaz

 

Türkiye 2018 yılını “Çocuk işçiliği ile ugras yılı” duyuru etti. Ancak, ne yazık ki bebek işçi sayısında evvelki üç senede kaydedilen ilerleme, 2018 seneninde tersine döndü. Çocuk işçiliği ile ugras senesi var olan 2018’de 15-17 ıslak arasındaki bebek işçi sayısında artış kaydedildi. 

İş Kanunu’na göre, 15 yaşını doldurmamış çocukların çalıştırılması yasak. Ancak, on dört yaşını doldurmuş ve mecburi ilköğretim çağını bitirmiş çocuklar; bedensel, zihinsel, yasamsal ve ahlaki gelişmelerine ve okullarına engel olmayacak hafif işlerde çalıştırılabilirler.

14 yaşını doldurmamış çocuklar ise bedensel, zihinsel, yasamsal ve ahlaki gelişmelerine ve okullarına engel olmayacak sanat, kültür ve reklam faaliyetlerinde yazılı sözleşme uygulamak ve her tek etkinlik amaciyla ayrı destur almak şartıyla çalıştırılabilirler. Çocuğun gördüğü iş onun okula gitmesine, mesleki eğitiminin devamına engel olamaz, onun derslerini itinali tek şekilde izlemesine zarar veremez.

ÇALIŞMA SAATLERİ HAFTADA 35 SAATİ AŞAMAZ

Zorunlu ilköğretim çağını bitirmiş ve örgün eğitime ayni ritimde devam etmeyen çocukların çalışma saatleri gün içinde 7 ve haftada 35 beş saatten çok olamaz. Sanat, kültür ve reklam faaliyetlerinde ise gün içinde 5 ve haftada 30 saatten çok çalıştırılamaz. Ancak, bu süre, 15 yaşını bitirmiş çocuklar amaciyla gün içinde 8 ve haftada 40 saate civarindan artırılabilir.

Okul öncesi çocuklar ile okula süre gelen çocukların eğitim vaktindeki çalışma süreleri, eğitim saatleri dışında olmak üzere, en çok gün içinde iki saat ve haftada on saat olabilir.

ÇOCUK İŞÇİ ÇALIŞTIRANA iki BİN 292 LİRA CEZA

Yasa ve yönetmelikteki düzenlemelere ters olarak 18 yaşından minik çocukları yeralti maden ocakları ile kablo döşemesi, kanalizasyon ve tünel inşaatı benzeri yer altında veyahut su altındaki işlerde çalıştırmak yasak. Çocukları çalıştırma yaşına ve çalıştırma yasağına uymayan işverene 2019 senesi amaciyla iki bin 292 Lira kazanç cezası uygulanıyor. 15-17 ıslak grubundaki çocukların gece çalıştırılması yasağına uymayanlara da Ayrı olarak iki bin 292 Lira kazanç cezası veriliyor. Cezalar bebek başına değil işletme başına olduğu amaciyla caydırıcı olmaktan ırak bulunuyor.

ÇOCUK İŞÇİLERİN ÇALIŞTIRILABİLECEĞİ İŞLER

14 yaşını bitirmiş ve ilköğretimini bitirmiş bebek işçilerin çalıştırılabileceği işler şöyle:

– Düşme ve yaralanma tehlikesi olabilecek şekilde çalışmayı gerektirecek olanlar dış meyve, sebze, çiçek toplama işleri,

– Kümes hayvanları besiciliğinde muavin işler ve ipekböcekçiliği işleri,

– Esnaf ve sanatkârların yanında satış işleri,

– ofis hizmetlerine muavin işler,

– Gazete, dergi veyahut yazılı matbuatın dağıtımı ve satımı işleri (yük taşıma ve istifleme hariç),

– Fırın, pastane, manav, büfe ve içkisiz restoranlarda komi ve satış elemanı olarak yapılan işler,

– Satış eşyalarına yafta yapıştırma ve elle paketleme işleri,

– Kütüphane, fuar, panayır ve sergi yerlerinde muavin işler,

– Spor tesislerinde muavin işler,

– Çiçek satışı, düzen etmesi işleri.

ÇOCUK İŞÇİYE YILDA asgari 20 GÜN İZİN

Çocuk ve toy işçilere verilecek senelik ücretli destur süresi 20 günden az olamaz. toy ve bebek işçilerin senelik izinleri kesintisiz olarak kullandırılır. ama işçi kendisi isterse en çok ikiye bölünebilir. Çocuk ve toy işçilerin ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalıştırılması yasak.

Çocuklara karşı işlenmiş suçlardan karar giyen, surat kızartıcı suçlardan karar giymiş var olan işveren veyahut işveren vekilleri, bebek ve toy işçi çalıştıramaz.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir