Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’dan, hal yasası açıklaması

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti Antalya İl Binası’nda partililerle tek araya geldi. Burada konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, heyecanlı kalabalığı görmek Antalya’ya yakışır sıcak tek görsel olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu’nun, Yalnızca Antalya’nın değil Türkiye’nin tek şansı olduğunun altını çizen Oktay, “Antalya’da yüzde 43 bize tek şey ifade etmiyor diye düşünüyorum. Biz bu erken burada 31 Mart akşamını göğüsler miyiz göğüslemez miyiz konuşmuyoruz. Biz bu ipi 31 Mart akşamı göğüsleyeceğiz. Bundan şüphemiz yok. Konuştuğumuz şey 81 kent ölçeğinde düşündüğümüzde en önde göğüslüyor olmaktır. Antalya her vakit zoru başarmıştır. Hepimizin Allah yardımcısı olsun.

Menderes Türel Yalnızca Antalya’nın vitrininde var olan değil Ankara’da da hizmet vermiş kardeşimizdir. Antalya’ya da mühim hizmetler vermişti. Biz bu asama Yalnızca asagi yapı ulaşım boyutunda değil Cumhurbaşkanımız manifestoyu açıkladı. İl planları, imarlar önemli, dikey kent değil yatay belediyecilik, asagi yapının çözülmesi önemli. Ama Olmazsa olmazlardan biri şehrin kendisine var olan kimliğin karakterinin yüceltiliyor, büyütülüyor olmasıdır. Şehre kıymet katan şehirde yaşayanlara kıymet katan tek belediyecilik anlayışıyla bu asama AK Parti öne çıkıyor olacaktır. Türel, gönül belediyeciliği mananında da öndedir. 31 Mart akşamına civarindan bu yarışta varız, sonuna civarindan da bu ipi önde göğüsleyeceğiz. Bu tek temenni değil bu sözü almak istiyorum” diye konuştu.

“Zararlar karşılanacak”

Antalya’nın tek afet yaşadığını kaydeden Oktay, “Antalya’da abuhava değişikliğini, Türkiye’de yaşıyoruz bütün yeryüzünde yaşandığı gibi. Antalya’da evvelce hortumu bilmezdik ama değişik şehirlerde görmeye başladık. İki aşamada alıyoruz, sema hareketlerini evvelce olasılık edebilme yerine bu alanda yatırım yapıyoruz. İkincisi de her olmuş var olan zararın minimuma indirilmesi amaciyla çalışmalar var. Bununla alakalı hasar tespit çalışmaları ayni ritimde devam ediyor. hemide AFAD olarak, Cumhurbaşkanılığı fonlarımızda, bakanlık, TARSİM sigortalı var olan çiftçilerle alakalı tekrar Cumhurbaşkanımızın direktifiyle kısa süre içinde zararların karşılanması amaciyla çalışıyoruz. Burada sizinle birlikteyiz. Antalyalıyı Katiyen yalnız bırakmayız, 81 ili nasıl yalnız bırakmıyorsak” ifadelerine yer verdi.

“Turizm açıklaması”

Antalya’nın turizm şehiri olduğunun belirten Oktay, “Biz Türkiye’nin turizmdeki hedefi yeniledik biz artık 50 milyon değil, 70 milyon turist, 70 milyar istikbal diyoruz. 2018’de Antalya’da 13 milyonları konuşuyoruz. Antalya’nın turizmde tekrar atilim yapmasını bekliyoruz. istikbal olarak Antalya’nın en hatri sayilir büyüklükte pay alması bizim arzumuzdur” dedi.

“Üretici ve tüketicinin faydasına”

Hal yasası ile alakalı düşüncelerini aktaran Oktay, “Hal yasası önemlidir. Niçin mühim nihayet vakitlerde birlikte yaşıyoruz. Ürettiğiniz, yükünü çektiğiniz ürünün tüketiciye yansıyan botuna baktığınızda buradan 50 kuruşa giden ürünün 5 liraya tüketicinin sofrasına indiğini gördüğümüzde bu bize ağır geliyor. eğer kazanacaksa iki kesim kazanması gerekiyor. hemide üretici ayni vakitte da tüketicimizin kazanmasıdır. Sofralarda ahenk gösteren fiyatlarda huzurlu sebze ve meyve tüketimini sağlıyor olmamamız gerekir. Bu et boyutunda da aynıdır. 50 kuruştan, 5 liraya götüren aradaki sıkıntı neyse bunu çözmek zorundayız.Bunun çözümü de iktidar olarak bizde. Çalıştığımız durum yasası Katiyen ve Katiyen Antalya’daki üreticilerimizi veyahut başka illerdeki üretildikten ardindan vaziyete civarindan gelen boyutu etkileyecek çalışma değil aslında. Burada üretici birliklerinin güçlendirilmesi önemli, üreticinin güçlendirilmesi önemli, üreticilerden alındıktan ardindan 5 liraya geçmeden tüketici hallerine erişiyor olması önemli. Burada biz tek çalışma yapıyorsak şuna inanmanızı arzu ediyorum. Bu çalışma Antalya’nın ve üreticilerin tarımla alakadar var olan herkesimin faydasına olacak çalışmadır. Sizin aleyhinize tek çalışma Katiyen çıkmaz” diye konuştu.
Oktay, zarar gören seraların desteklenmesiyle alaka kredi desteğinin açıklandığını ve üretici açısından bunun ağırbaşlı tek teşvik olduğunu kaydetti.

“Yüzde 50’ye çıkabilir”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Oktay’ın bütün milletin takdirini kazanan, geçmişte de ilettikleri Antalya’nın sorunlarına mühim katkılar verdiğini kaydetti. Oktay’ın Cumhurbaşkanının yükünü aldığını ifade eden Çavuşoğlu, “Antalya’da oyumuz yüzde 43’e çıktı. Ama yüzde 50’yede çıkabiliriz. seçenek sonuna civarindan birlikte el ele omuz omuza çalışarak büyükşehirde Türel’i tekrar hizmetin başına getireceğiz. bütün Antalya’da neden AK Parti’den neden Cumhur İttifakı çerçevesinde her alanda gayretle çalışacağız. 31 Mart akşamı iyi müjdeyi Cumhurbaşkanımıza ileteceğiz. Bu ziyaret bizlere güç vermiştir” dedi.

İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, “Teşkilat olarak bizler yüzde 21’le başladığımız oy oranı nihayet seçimle birlikte yüzde 43’lere çıktı. mahalli seçimlere gittiğimiz bugünlerde 19 kazada gece gündüz çalışıp büyükşehir ve 19 ilçeyi kazanıp Antalya’yı Cumhurbaşkanımıza armağan etmek istiyoruz. ahenk gösteren ücret saldırıyı Antalya’da çok hissetmedik. 2019 senesi tarım ve turizmde de çok iyi tek sene olacak. Antalya örgütü olarak vatandaşlarımızın sorunlarını alakalı makama iletiyoruz” şeklinde konuştu.

Oktay’a, AK Parti Antalya Milletvekilleri Mustafa Köse, Atay Uslu, İbrahim Aydın, Kemal Çelik, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de eşlik etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir