Devlet Opera ve Balesi Solist Sanatçılarından Sedat Öztoprak Son Yolculuğuna Uğurlandı

Opera sanatçısı Sedat Öztoprak, Kadıköy Süreyya Opera sahnesi’nde düzen eden yâd merasiminin ardından, Şişli Cami’nde kılınan öğle namazı sonrası Zincirlikuyu Mezarlığı’nda defnedildi.

Opera sanatçısı Hakan Aysev, arkadaşının derhal peşinden duygulandıran tek paylaşıma imzasini attı. Arkadaşının tabutunun olduğu cenaze arabasına binen Aysev, “Çok uzunca yıllar Sedat ile uzunca yok yaptık, kimi konser, kimi dinleti ama her yolculuğumuz öyle heyecanlı ve gülünç geçerdi ki sesimiz kısılana civarindan gülerdik. Bu nihayet yolculuğumuzda arkada o, önde bendeniz hep o günleri düşündüm. Işıklar içinde uyu Sedat Öztoprak.” notunu yazdı.

“CAN ARKADAŞIMI KAYBETTİK”

Öztoprak’ın vefat haberini de tekrar yakın arkadaşı Hakan Aysev duyurmuştu. Aysev, arkadaşının hayatını kaybettiğini şu sözlerle dile getirdi: “Çok kıymetli bariton, can arkadaşım Sedat Öztoprak’ı kaybettik. Çok ama çok üzgünüm. bütün sevenlerinin başı sağ olsun.”

SEDAT ÖZTOPRAK KİMDİR?

İstanbul’da dünyaya gelen Sedat Öztoprak, konservatuvarda soprano Belkıs Aran’ın öğrencisi olarak şan eğitimine başladı. Mezuniyetinden derhal ardindan İtalyan hükümetinin bursuyla İtalya’nın Siena sehrindeki Chigiana Müzik Akademisi’nde master çalışmalarını Prof. Daniel Ferro ile gerçekleştirdi. Ferro’nun sanatçıyı New York ‘a çağrı etmesine karşın İstanbul’da Don Giovanni operasında Don Giovanni rolünü dile getirmek amaciyla yurda döndü. Türk operasında mühim tek yeri var olan Robert Wagner ile de çalıştı ve çok sayıda opera seslendirdi. 1990 yılında, Avusturya’nın başkenti Viyana’da yapılan ve dünyanın en mühim şan yarışmalarından biri var olan 9. beynelmilel Belvedere-Viyana Şan Yarışmasında Radyo-Televizyon hatri sayilir büyüklükte Ödülü’nü aldı.

Yarışmada Ayrı olarak kendisinin klasmanında en iyi Verdi yorumcusu ve birincilik, yarışmanın genel klasmanında ise 640 kişi arasından, ikincilik armağanı ve kendisinin gurubunda birincilik alarak Türk opera tarihinde tek ilke imzasini attı.Yarışmanın derhal peşinden Viyana, Bolzano, Baden şehirlerinde konserler verdi, Bir hayli radyo ve tv programına katıldı. 1991 seneninde İtalya’nın Parma şehrinde Prof. Furlotti ile verdiği resitalin derhal peşinden İtalyan basınında ”Muhteşem Öztoprak” başlıklı eleştirileriyle adından övgüyle bahsedildi. Sedat Öztoprak beynelmilel opera kariyerine ise 1993 seneninde İstanbul Operasından ayrılarak Wuppertal Operasıyla yaptığı kontratla başladı. Lehar’ın Şen Dul, Gounod’nun Romeo ve Juliette, Massenet’nin Werther, Çaykovski’nin Yevgeni Onegin ve Jean d’Arc operalarında sahneye çıktı. Orkestra şefi Peter Gülke ile Schubert’in Fierrabras operasını Viyana’da yapılan hayat prömiyerinden ardindan yorumladı. Bu başarıları onu dahada ardindan Dortmund Operası’na taşıdı.

Öztoprak’ın ününü artıran, Verdi’nin Rigoletto operasında Rigoletto rolündeki yorumu ve oyun alani/sahne performansı oldu. Bu roldeki başarısı üstüne Hannover Operası’nın müzik direktörü Andreas Dels’in davetiyle çeşitli temsiller yaptı. Almanya’nın Kassel hükümet Operasına geçtikten ardindan 1995 yılından bu yana Puccini’nin Manon Lescaut, Mascagni’nin Cavalleria Rusticana ve Ferrara’nın Salvatore Giulliano, Verdi’nin Nabucco, Mozart’ın Don Giovanni, Verdi’nin Maskeli Balo, Wagner’in Rheingold, Bizet’nin Carmen operalarında başroller söyledi. Bunlar benzeri Bir hayli başarının derhal peşinden 2000 seneninde İstanbul hükümet Operası’nın başına müdür ve genel zanaat yönetmeni olarak yurda dönen Sedat Öztoprak, beynelmilel Belvedere-Viyana Şan Yarışmasını 2001 seneninde ülkemize taşıdı. 2000 yıllından itibaren, Verdi’nin Rigoletto, kent Trovatore, Maskeli Balo, La Traviata, Aida operalarında ve Puccini’nin Manon Lescaut operasında sahneye çıktı. Ankara Operasında La Traviata operasını seslendirdi. 2009 senesi mart ayında, Türkiye’de evvel kez Mersin Operasında seslendirilen Verdi’nin Luisa Miller operasında Miller rolünü seslendirdi.

vatan içi ve dışında CD çalışmaları bulunan sanatçı uyguladığı masterclass programlarıyla toy opera sanatçılarına deneyimlerini aktarmış, hemide beynelmilel Belvedere-Viyana Şan Yarışmasının ülkemiz komitesi başkanlığı ve seçici kurul başkanlığını yaptı . İstanbul hükümet Opera ve Balesi’nden ise 2016 tarihinde çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli olmuştu.

Kaynak: Bültenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir