Doğu Türkistanlılar için kar altında yürüdüler

Çin’in Uygur Türklerine yaptığı insan hakları ihlalleri konusuna dikkat çekmek amaciyla yürüyüş yapıldı. Kucaklama taşı mevkiinde başlayan yürüyüş abide alanına civarindan sürdü. Çeşitli sloganlar atılan yürüyüşte yapılan insan haklarına karşı pankartlar açıldı.

Yürüyüş sonrasında medya izahı yapan Türk Ocakları Çankırı Şube reis Vekili Fatih Eroğlu, “Çin’in doğu Türkistan’a baz alinarak baskıcı politikalarının doruğa çıktığı tek asama içerisindeyiz. İçinde bulunduğumuz vakitte insanlığın yüreği sık sık sorgulanır oldu. Myanmar, Filistin, Irak, Suriye, Mısır’da yapılan insan hakları ihlalleri ile alakalı en gür ses Türkiye’den çıktı. Elbetteki Uygur Türklerinin yaşadığı eşi benzeyen görülmemiş bu zulüm ve baskıya Türkiye’nin tarih süresince olduğu benzeri bundan bunun benzeri de Suskun kalması düşünülemez. doğu Türkistan baskı altındadır. Bu baskının bütün dünyanın müsterek çabası ile ortadan kaldırılması amaciyla tabiki ülkemiz dahada çok çalışmalı ve beşeri tek davranış olarak Müslüman Uygur Türkleri’ne tatbik edilen bu baskıların ortadan kaldırılması amaciyla elinden gelen çabası alana koymalıdır” dedi.

Yapılan İzah sonrasında 100. sene Kültür Merkezinde “Turan’da tek öksüz vatan doğu Türkistan” konulu panel gerçekleştirildi. Programa, Çankırı Belediye Başkanı Hüseyin Boz, ulusalci devinim partisi İl Başkanı Hidayet Çelik, Kamu-Sen İl Temsilcisi İsmail Ayhan, sendika ve Türk Ocakları azaları ile vatandaşlar katıldı.

Hilmi Çelikel
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir