Dolar/TL ne kadar oldu? İşte güncel dolar kuru…

Fitch Solutions tarafından evvelki vakit yapılan değerlendirmede de yabancı yatırımcılardan kazanç girişini özendirmeye neden duyduğu ve lokal tasarruf sahipleri amaciyla TL’nin çekiciliğini artırmaya neden duyduğu göz önüne alındığında TCMB’nin tek sonraki aylarda politika faizini gevşetecek alanının Bir hayli olmadığı belirtildi. Dolar/TL saat 16.59 itibari ile 5.9488/5.9508 düzeyinde işlem görüyor.

 

TL’nin yılbaşından bu yana dolar karşısındaki kıymet kaybı yüzde 10’u bulmuş durumda.

Bankacılar kurun her vakit yukarıya hareketini sürdürdüğünü belirtirken, var riskler ayni ritimde devam ettikçe yükselişin tek sonraki dönemde de sürmesini bekliyor.

TL’yi nihayet vakitte baskılayan anne unsurlar olarak YSK tarafından değerlendirilen AKP’nin İstanbul seçiminin tekrarlanması talebi, ABD’nin İran’dan yakit ithalatına tanıdığı muafiyetleri bittirecek olması, S-400 ve F-35 konuları hasebiyle AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile yaşanan gerginlik, TCMB’nin rezervlerine ait endişeler öne çıkıyor. Bankacılar TCMB rezervlerinde düşüş yaşanmasını “izaha muhtaç” olarak özetliyorlar ve sürece ait TCMB’den bilgilendirme beklemeye ayni ritimde devam ediliyorlar.

ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’dan yakit ithal eden ülkelere baz alinarak yaptırım muafiyetlerini Mayıs’ta süreleri dolduktan ardindan yenilememe kararı alması piyasalarda kaygı unsuru. çünkü aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkeler ithalatı kısa süre içinde durdurmamaları seklinde yaptırımlarla karşı karşıya kalacaklar.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Pazartesi bugünü yaptığı açıklamada, “Tek taraflı yaptırımları ve komşularımızla nasıl münasebet kuracağımız konusundaki dayatmaları onay etmiyoruz” demişti.

Bu gelişmeler yakit fiyatlarında da yükseliş neden olurken, ülkemiz benzeri yakit ihracatçısı ülkeleri de menfi etkiliyor.

Öte istikametten dolar küresel bazda kıymet kazanıyor. Dolar endeksi eurodaki zayıf seyrin tesiriyle Bir gün evvel 23 ayın zirvesi var olan 98.189’a yükseldikten ardindan bu erken yüzde 0.15 düşüşle 98.027 düzeyinde bulunuyor. Euro, Almanya’da büyümenin yavaşladığına değin tekrar gündeme gelen endişelerle Bir gün evvel 22 ayın dip seviyesine geriledikten ardindan bu erken yatay seyrediyor.

Tahvil bono piyasasında ise Pazartesi bugünü spot kapanışta yüzde 17.99 var olan 10 senelik gösterge tahvilin vasati bileşik Getiriyi Bir gün evvel spot kapanışta yüzde vasati yüzde 18.22, valörde nihayet işlemde yüzde 18.30 seviyesindeydi.

Pazartesi bugünü ihalesi yapılan tertemiz iki senelik gösterge tahvilde Bir gün evvel spot kapanış yüzde 22.7, valörde nihayet işlemde yüzde 22.70 seviyesindeydi.

REUTERS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir