Dünyada olduğu gibi Türk öğrencilerinin de tercihi GAÜ

Yükseköğretim Kurumları imtihan (YKS) sonuçlarının açıklanmasının derhal peşinden binlerce öğrenci ve veli şimdi de tercihlere odaklandı. Tercihlerin sona ermesine az tek vakit kalırken, üniversite adayları, geleceğini istikamet verecek popüler okulları seçmek amaciyla nihayet dönemece girdi. O popüler okullardan tek tanesi ise GAÜ. 1985 seneninde kurulan ve KKTC’nin evvel üniversitesi var olan GAÜ, nihayet senelerde Türkiye’deki öğrencilerin en çok seçenek ettiği okullar arasına girdi. 135 değişik ülkeden öğrencilere eğitim imkanı sunan GAÜ, 33. yılını kutlayıp 34. seneye girerken, üniversitenin bu seneki hedefi 20 bin öğrenciye eğitim vermek. Öğrencilerin bu üniversiteyi seçenek etme sebepleri arasında ise kaliteli tek eğitim imkanı sunması dikkatlerden kaçmazken, Girne Amerikan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Sualp Davut, üniversitedeki eğitimler ile alakalı bilgi verdi.

“Bu stresli dönemde mutluluk dolu olacakları bölümleri seçsinler”

135 değişik ülkeden öğrencilere eğitim veren Girne Amerikan Üniversitesi’nin Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Sualp Davut, öğrencilerin tercihlerine ilişkin, “7 kampüsü bulunan tek üniversite, beynelmilel tek üniversite GAÜ. tek Türkiye’de değil vatan dışında, gelişmiş ülkelerde, Avrupa’da, Amerika’da iş ve eğitimini ayni ritimde devam ettirebileceği tek imkan sağlıyoruz” dedi.
Doç. Dr. Davut, öğrencilerin bu dönemde baski yaşadıklarını ifade ederek, üniversite adaylarına tavsiyelerde bulundu ve şunları söyledi: “Çok güç tek dönem, çok stresli tek dönem. Öğrencilerin verecekleri karar bundan sonraki bütün hayatlarını etkiliyor. Benim öğrencilere küçük tek tavsiyem; istedikleri, mutluluk dolu olacakları tek bölümü seçenek etmeleri ve en doğru üniversiteyi seçmeleridir. 33’üncü senede 20 bini aşkın öğrenciye eğitim verdik. GAÜ, seneden seneye gelişen tek üniversite ve Kıbrıs’ın evvel üniversitesi olarak 1985 seneninde kuruldu. 33’üncü yılımızı kutladık. 34’üncü yılımıza başlıyoruz. Bu seneye da 20 bini aşkın öğrenciyle girme hedefimiz var.”

“Öğrenciler kazandıkları bursu 7 ülkede kullanabilecek”

Doç. Dr. Davut, bizi seçenek edecek öğrenciler kültür mozaiği içinde eğitim alma şansına sahip diyerek 7 kampüsü bulunan GAÜ ile alakalı şu veriler ekledi: “Öğrenciler çok değişik unsurların, kültürlerin olduğu mozaikle karşılaşacaklar. Bu onların hayat gelişimlerinde, kişisel gelişimlerinde hatri sayilir büyüklükte tek oyun oynayacak. KKTC’nin kampüsü dışında; Amerika, İngiltere, Moldova, Hong Konk, Siri Lanka ve Türkiye’de kampüslerimiz var. Öğrenciler kazandıkları bursu bu ülkelerde kullanabilirler. KKTC kampüsünde ödedikleri ücret neyse başka saydığım kampüslerde de tekrar aynı ücretlerde eğitim alabilirler. Derslerin kredilerinin tek şekilde sayılabileceği, iki seneye civarindan eğitim alabilecekleri tek imkan da sunuyoruz.”

“İş ve eğitimini ayni ritimde devam ettirebileceği tek imkan sağlıyoruz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir