Düzce Valiliğinden “koku” açıklaması

OSB’ye yakın alanda bulunan Duraklar köyü Dere Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar, semt içerisinden geçen dereden ağır tek koku geldiğini köy muhtarı Nail Soydaş’a bildirdi.

Bölgedeki kokunun vakit geçtikçe ağırlaşması mahallede yaşayan Bir takım vatandaşların nefes darlığı yaşamasına neden oldu. Köy muhtarı Soydaş, jandarmayı arayarak vaziyeti bildirdi.

Olay adina gelen ekipler, karşılaştıkları ağır kokudan etkilenerek mahallede bulunan vatandaşlara maske dağıttı. Gazdan etkilenen üç bebek ise sağlık ekipleri tarafından Düzce Atatürk hükümet Hastanesine kaldırıldı. Çocukların durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

AFAD ÖLÇÜM YAPTI

Bölgede zehirli gaz olabileceğini düşünen zaptiye ekipleri, AFAD ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerini arayarak yardım istedi. Bölgeye gelen ekipler, gaz maskelerini takarak dağılan gazın ve dereden akan yakıtın ölçümünü gerçekleştirdi.

Zehirli olmayan ama ihtiyar ve çocuklarda rahatsızlığa kapı aralayabilecek gaz hasebiyle mahallede bulunan 11 hanede yaşayanların yakın akrabalarına gitmeleri gerektiği bildirilerek tahliye işlemlerine başlandı.

Köy muhtarı Soydaş, bu gazın ani çok vakit evvel de olduğunu ve fazlasıyla rahatsızlık verdiğini söyledi.

Vatandaşların çok mağdur olduğunu ve bunun için neden var olan fabrikanın tek vakit evvel kapatılması gerektiğini laf eden Soydaş, “Bu evvel kez olmadı. Burada AFAD ve sağlık ekiplerimiz var. Vatandaşlarımız rahatsızlanıp hastaneye kaldırıldı. Bu atıkların dereye değil başka gidere verilmesini istiyoruz.” şeklinde konuştu.

“HENÜZ AÇILMAMIŞ BİR FABRİKA VE BUNDAN ardindan DA AÇILMAYABİLİR”

Olay yerinde incelemelerde bulunan Düzce Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nurhan Kartal, Anadolu ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Daha üretime nihayet bulmayan ve bu erken deney çalışması yapan tek fabrikanın probleme yollar açtığını söyledi.

Şirket yetkililerine ulaşıldığını ve İhtiyaç duyulan çalışmanın yapılacağını laf eden Kartal, “Fabrikaya girip nereden kaynaklandığını tespit edeceğiz. Bu sırada sağlık Müdürlüğü ve AFAD ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. alanda oturan ve bu kokudan etkilenen vatandaşlarımızı tahliye edeceğiz. koşul olan işlem yapılacak. Daha açılmamış tek fabrika ve bundan ardindan da açılmayabilir.” dedi.

Çevre kirliliğini oluşturduğu amaciyla fabrikanın işlemlerinin bundan ardindan durdurulabileceğini belirten Kartal, şöyle konuştu:

“Kokunun neden kaynakladığını yapılan analiz sonrası anlayacağız. Fueloil olarak olasılık ettik ama şüphelerimiz var. AFAD ekiplerimiz alanda ölçüm yaptı ve rastgele zehirli tek gaz değil. Yağmur yağması hasebiyle bu kokunun oluştuğunu olasılık ediyoruz. Çalışmalarımız sabaha civarindan ayni ritimde devam edecek. sağlık müdürlüğümüzün öngörüsü ile bu alanda yaşayan vatandaşlar tahliye edilecek veyahut hastaneye kaldırılacak. Koku ağırbaşlı manada ağır.”

VALİLİK’TEN AÇIKLAMA

Düzce Valiliğinden yapılan açıklamada, mevzu ile alakalı geceden bu yana ekiplerin çalışmalar yürüttüğü belirtildi.
İhbarın Bir gün evvel gece saat 00.13’te ALO181 Hattına geldiği anlatilan açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Merkez örgütlü endüstri kisminda bulunan Baykan Fabrikası isimli işletmenin kimyasal atık sularının kaçak alarak kanala verdiği’ konulu şikayet üstüne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerince olay yereline gidilmiştir. Jandarma, AFAD ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerince olay yerinde yapılan incelemede OSB’de kurulum aşamasında var olan Lima art Dönüşüm Ltd. Şti. firmasının (araba lastiklerinden akım enerjisi üreten) lastik art dönüşümü tecrübesi yapıldığı esnada piroliz ünitesinde bulunan buhar basınç tankında plastik basınç valfinin patladığı, valften çıkan basınçlı ve kokulu gazın yere çökerek yağmur suyu hattına karışmış olabileceği, patlayan valfin bantlanarak kapatıldığı, o sırada fabrika binası içinde bulunan rögara karbon siyahı kaçmış olasiligi ile işletme yetkilileri tarafından fabrika içi temizlik çalışmaları yapıldığı tespit edilmiştir.”
Bölgede AFAD ekiplerinin çalışmalarını aralıklarla sürdürdüğüne değinilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“AFAD ekibi tarafından yapılan ölçümde zehirli gaz tespiti yapılmamıştır. Firma ile alakalı yapılan tespitler neticesinde çevre yasasi uyarınca İhtiyaç duyulan yönetimsel işlemler gerçekleştirilecektir. İmkanlar dahilinde kurutma kanalında İhtiyaç duyulan tedbirler alınmış olup derede temizlik çalışmaları lisanslı firma var olan AREL Çevre Danışmanlık firması tarafından yapılacaktır. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri tarafından çalışmalara eşlik edilerek İhtiyaç duyulan hassaslik içinde kirlilik giderilecektir.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir