Endüstri Mühendisliği Eğitimleri ve İş Kolları

Şüphesiz ki Endüstri Mühendisliği denildiğinde, birçok kişinin aklında aynı soru belirir. Ne iş yapar Endüstri Mühendisi? Evet bu sorunun binlerce farklı cevabı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Her şeyden önce bu mühendisler, makineler, çalışanlar, enerji, ham madde, stoklar, lojistik alanına kadar tüm yerlerde, daza az maliyet ile çalışılmasını sağlar. 40 yıllık bir makineye sahip olmanız önemli değildir. Önemli olan bu makineyi günümüz şartlarına uygun hale getirmenizdir. İşte Endüstri Mühendisliği bunu sağlayarak, daha iyi üretim yapmanızı sağlamaktadır. “Daha” kelimesi bu meslek ile anılmakta ve yapmış oldukları her işlemin başına eklenmektedir. Eğer bir mühendis, makinenin bir parçasının değişmesini istiyorsa, bu değişim ile birlikte makinenin daha az elektrik tüketerek, aynı üretimi yapmasını sağlar. Kurumsal firmalarda, değişecek parçanın ne kadar pahalı olduğunun bir önemi bulunmaz. Önemli olan parçanın değişiminden sonra, uzun vade de faydaları ve bu faydalarına göre maliyetlerin düşmesi olacaktır.

Endüstri Mühendisi, birçok alanda çalışmakta olup, çalışmış olduğu alanlarda, iş gücünü arttırarak, üretimin daha sorunsuz olmasını sağlar. Ayrıca çalışanlar için daha kolay üretim alanları sağladığı gibi, özellikle bantlarda yapacağı geliştirmeler ile birlikte, üretim sorunlarını da ortadan kaldırır. Makineye beslenecek ham maddenin, insan eli ile değil, makineler yardımı ile yapılmasını sağlanmasından dolayı, üretim zincirini geliştirir.

Endüstri Mühendisleri Nerede Çalışır?

Endüstri Mühendislerinin genel çalışma alanları fabrikalar olup, bu fabrikalarda yapılan işlere göre geliştirmeler yaparak, bu makine hatlarının yani bantlarının daha sorunsuz çalışmasını sağlar. Plastik enjeksiyon fabrikalarında, her makine bir hat olarak değerlendirilir. Bu makinelerin ham madde girişi ve ürün bitiminde ise ürünü attığı hazneler bulunmaktadır. Endüstri Mühendisliği ise ham madde girişini otomatik hale getirir ve burada hata yapılmasını engeller. Aynı şekilde bitmiş ürünü ise hazneler yerine bantlara dizilmesini sağlar. Böylelikle hat üzerinde bir kişinin çalışması yeterli olup, çalışan ise sadece bantta bulunan ürünleri toplayarak kolileme yapar.

Daha ileri seviyelerde ise bantta bulunan ürünler Mekatronik Mühendisleri tarafından üretilen robotlar sayesinde toplanır ve paketlenmeye başlar. Bu tarz çalışan fabrikalarda, her makineye bir kişi değil, bir kaç makineyi birden tek bir kişi yönetir. Yapılan bu işlemler oldukça maliyetli olduğu için, fabrikalar yapmış oldukları bu maliyetlerin geri dönüşünü uzun vadede kazanırlar. Endüstri Mühendisliği yapmış olduğu bu işlemler ile tüm mühendislikler ile bir bütünü oluşturarak, geliştirmiş olan makinelerin, daha iyi çalışmasını, daha sorunsuz çalışmasını sağlayarak, firmaya katma değer sağlamaktadır.

Uçak Mühendisleri İş Sıkıntısı Çeker Mi?

Uçaklar henüz yeni ulaşım aracı olmasına karşın, çok hızlı bir şekilde gelişmiş ve mesafeleri kısaltarak, dünyanın da dolaylı olarak küçülmesini sağlamıştır. Uçak Mühendisliği, aslında yeni eğitim fakülteleri arasında yer almaktadır. Sürekli gelişiyor olması, motor, mekanik, elektronik, bilgisayar, mühendislikleri ile de bağlantılı olarak, bu mühendisliklerinin gelişimini de anında bünyesine aldığından dolayı, iyi bir eğitim sürecini de içinde barındırdığını söyleyebiliriz. Bununla birlikte ülkemizde çok fazla Uçak Mühendisliği fakültesi olmadığını da söyleyelim. Bundan dolayı da, iş bulmaya endeksli olarak eğitim almak isteyenlerin, tercihleri arasında yer alıyor.

İş bulma konusunda en sıkıntısız mühendisliklerin başında gelmektedir. Hava yolunun gelişimi ile doğru orantılı bir sektör olduğu gibi, Uçak Mühendisleri, sadece uçaklar için değil, uçan tüm araçlar için de temel düzeyde eğitim almaktadır.

İstanbul Gelişim Üniversitesi Uçak Mühendisliği

Uçak Mühendisliği üzerine eğitim alacakların seçenekleri çok kısıtlıdır. İyi bir eğitim almak isteyenler için İstanbul Gelişim Üniversitesi Uçak Mühendisliği Bölümü bu alanda en iyi eğitimleri sağlayan kurumların başında gelmektedir. Üstelik birçok şirket, İstanbul Gelişim Üniversitesinde eğitim gören öğrencileri , henüz eğitim sürecinde bünyesine katmak için gerekli maddi imkanları da sağlayarak ve burs veriyor olmalarından dolayı, eğitiminizi daha öz güvenli bir şekilde almış olacaksınız. İstanbul Gelişim Üniversitesinin motor, mekanik, kokpit, elektronik alanlarında eğitim vermesinden dolayı, Uçak Mühendisliği okuyanlar tüm bu eğitimleri alabiliyorlar.

İstanbul Gelişim Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi

İstanbul Gelişim Üniversitesi, Türkiye’nin en köklü eğitimini sağlayan özel üniversitelerin başında gelmektedir. Mühendislik ve Mimarlık alanında uygulamalı bilim, mühendislik, teknoloji akreditasyonu ile kabul gören ABET Akreditasyonu da almış olan İstanbul Gelişim Üniversitesi, öğrencilerine doğru eğitimi sunmaktadır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir