Facebook “zihin okuma” çalışmaları yapan şirketi satın aldı

Facebook‘tan yapılan açıklamada, merkezi New York‘ta bulunan ve insanların zihinleriyle bilgisayarları denetim edebilmesini sağlayacak sistemlerin geliştirilmesi alanında çalışan “CTRL-labs” isimli şirketin satın alındığı duyuruldu.

Satın alınan şirketin, Facebook’un “Gerçeklik Laboratuvarı” isimli iştirakine dahil edileceği, alım bedelinin ise tek milyar doların altında olduğu belirtildi.

“ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK VE SANAL GERÇEKLİK içinde İLETİŞİM KURULACAK”

Konuya ait değerlendirmede bulunan Facebook AR/VR (artırılmış ve sanal gerçeklik) reis Yardımcısı Andrew Bosworth, “Bu benzeri teknolojiler, bize 19. asrın buluşlarının 21. yüzyılda tekrar düş edilmesi amaciyla yaratıcı fırsatlar sunuyor. Artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) arasında iletişim kurulacak. Bu iletişimimizi değiştirebilir.” ifadelerini kullandı.

İNSANLAR BİLEKLİK TAKARAK CİHAZLARI KULLANABİLECEK

Bosworth, CTRL-labs şirketinin teknolojisiyle, insanların Yalnızca tek bileklik takarak cihazları kullanabileceğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Bu şöyle çalışıyor; omuriliğinizde, ellerinizdeki kaslara tek düğmeye basmanız amaciyla akım sinyalleri gönderen nöronlar var. Bileklik bu sinyalleri deşifre edecek ve cihazın anlayabileceği dijital sinyaller çevirecek. Dijital hayatınız üzerindeki etkinliğinizi artıracak.”

CTRL-labs, 2015’te Kolombiya Üniversitesinde nöroloji bilim dalında doktora yapmış Thomas Reardon ve Patrick Kaifosh isimli iki girişimci tarafından kurulmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir