FETÖ’nün pilotlara ‘kalp’ kumpasının ayrıntıları

1

Fetullahçı pkk terör Örgütü’nün (FETÖ) Gülhane Askeri Tıp Akademisi’ndeki (GATA) yapılanmasına ait hazırlanan iddianamede, teşkilat mensuplarının elemek istek ettikleri pilotların kalp damarlarını genişletmesine ait Detaylar alana çıktı.

TANSİYON İLACI YAZDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, FETÖ’nün GATA’daki yapılanmasıyla alakalı 104 kuşkulu ile alakalı hazırlanan iddianamede, hasta kisi olmamalarına karşın FETÖ mensubu hekimler tarafından elenmeleri amaciyla tansiyon ilacı yazılan pilotların ifadeleri yer aldı.

KALP DAMARLARINI GENİŞLETEN İLAÇ

Mağdur/müşteki sıfatıyla ifadesi alınan kaptan Gürhan T, “Kardiyoloji muayenesine başlamadan önce tansiyon değerim 12’ye 8 çıkmıştı. heyet sonrası doktor Şevket Balta ile yaptığım görüşmede ‘V…’ adli ilacı iki ay süresince kullanmamı ve iki ayin ardindan tekrar denetim için gelmemi söyledi. Reçeteye yazmış olduğu ilacı eczaneden aldım. Trenle Konya’ya dönerken ilacın prospektüsünü okudum. Bu ilacın yüksek tansiyon ilacı olduğunu ve tansiyonu kalp damarlarını genişleterek düşürdüğünü okuyunca bu ilacı hiç kullanmadım…” dedi.

“YÜKSEK TANSİYON TANISI İLE UÇUŞUM KESİLDİ”

Bir başka kaptan Uğur K. da mağdur/müşteki sıfatıyla verdiği ifadesinde, “2014 Aralık ayında girdiğim sağlık muayenesinde Şevket Balta adli doktor tarafından verilen çok tansiyon tanısı ile uçuşum kesildi. İki ay istirahat verildikten ardindan aynı tanı konularak uçuşum kesildi. Bana yapılan haksızlık sonrası 2016 Şubat ayında TSK’dan ayrılmak zorunda kaldım….” şeklinde beyanda bulundu.

UÇUŞTAN MEN RAPORU VERDİ

İddinamede yer verilen bilgiye göre, kardiyoloji doktoru Şevket Balta ayrıca, 2014 ocakta ayında Konya 3. anne Jet Üs Komutanlığında F-16 pilotu olarak görevli var olan Aylin K’ya da rahatsızlığı bulunmamasına rağmen, “mitral kapak açıklığının çok olduğu” gerekçesiyle “İki ay uçuştan men raporu” verdi. Şevket Balta, kaptan K’nın senelik rutin muayenesinde, beşer senelik periyodik muayenelerde koşul olan “eko” çektirmesini istedi, derhal peşinden da bu teşhisi koydu.

İSTEDİĞİ DOKTORA GİTMEYİNCE AZARLANMIŞ

Aylin K, değişik hastanelerden aldığı sağlam raporlarına güvenerek rapor süresi bitimi tekrar Şevket Balta’ya gittikçe raporlarını gösterdi ama Balta tekrar de kalıcı raporu alması emeliyle kadın pilotu GATA’ya derhal sevk etti.

Şevket Balta’nın GATA’da görevli hekimler Sait Demirkol ve Murat Ünlü ile görüşmesini istemesine karşın Aylin K. başka tek doktora görünüp sağlam raporu aldı. Bu olayın derhal peşinden Balta’nın, Eskişehir’de kurula girerek raporunu onaylatan Aylin K’yı, “yönlendirdiği doktorlara gitmediği için” azarladığı da iddianamede yer aldı.

“BENİMLE BİRLİKTE RAPOR VERİLEN 76 KİŞİ VARDI”

Müşteki sıfatıyla ifadesi alınan askeri mektep öğrencilerinden Kadir D. ise “Benimle birlikte bu süreçte ‘askeri öğrenci olamaz’ raporu alan toplaminda 76 kişi vardı.” ifadesini kullandı.

Bilgi sahibi sıfatıyla ifadesi alınan Deniz D. de “Özellikle bu yapılanma kardiyolojik açıdan elemelerini gerçekleştirdi. İsmini net benim ve GATA’da yaklasik olarak herkesin bildiği Şevket Balta adli şahsın FETÖ/PDY ile irtibatlı olmayan birçok askerin ve özellikle TSK’nın en büyük gücü var olan uçak pilotlarının elenmesinde etkin oyun aldığı bilinmektedir.” beyanında bulundu.

AKADEMİK KARİYER OYUNU

FETÖ’den olmayan pilotlara çok tansiyon tanısı koyduğu bildirilen kuşkulu Daha önceki kardiyoloji doktoru Şevket Balta’nın, tekrar GATA’da görevli başka sanıklarla doçent ve profesör unvanlı kadrolara teşkilat personellerini yerleştirmek ve akademik kariyerlerini ayni ritimde devam ettirebilmek emeliyle da çalıştığı iddianamede yer aldı.

BİLİMSEL GERÇEĞİ YANSITMAYAN YAYINLAR ÇIKARTILDI

Bu amaçla, akademik kariyerlerde adaya mühim avantaj sağlayan ilmi akademik yayın sayılarını artırabilmek ve yayınlatabilmek amaciyla teşkilat içinde bulunan şahısların ilmi gerçeği yansıtmayan çok sayıda yayını aynı ortamda çalışmadıkları veyahut çok az çalıştıkları kişilerle çıkartıp, tekrar teşkilat kapsamında kurulan GESDAV “Gülhane Eğitim sağlık Dayanışma Vakfı”, Orhan Yücel tarafından kurulan JCAM adli internet sitesi ve dergisi ile beynelmilel boyutta hizmet veren PubMed adli sitede yayınlanmasını sağladığı da belirlendi.

YAKLAŞIK 500 PİLOTUN PİLOTLUKTAN AYRILMASINA neden OLDU

Mağdur olarak ifadesi alınan Sedat Y. de Balta’nın takriben 500 pilotun pilotluktan ayrılmasına kapı araladığını aktardı.

Tanık sıfatıyla ifade veren Erkan Y. ise Şevket Balta’nın başşehir Üniversitesinde ihtisas eğitimi alırken istifa edip kendisi benzeri sivil üniversitelerde ihtisasını bırakan ani çok arkadaşı ile 2006’da sema Kuvvetlerine sözleşmeli subay olarak girdiğini söyledi.

Erkan Y, “Balta ve arkadaşları, GATA kadrolarına yerleşebilmek amaciyla oluşturdukları yayın ağı sayesinde, yönetmeliğin açıklarından kullanarak dört sene benzeri akademik camiada oldukça kısa tek müddette niteliksiz ama puanlamada çok ağırbaşlı avantaj sağlayan, hayat üzerinde dahi hiçbir profesörün sayısal olarak ulaşamayacağı 560 adet PubMed’de indekslenen yayın üretti.” ifadelerini kullandı.

.fr{ float:right; } .vidyorum{ padding-top:0px; margin-top:-20px; font-size:10px; font-weight: normal; } .testimonial-content{ padding:6px 10px 6px 10px; } .yrmBslk{ width:75px; color:#990000; overflow: hidden; float:left; } .testimonial-user{ display:none; width:75px; color:#990000; overflow: hidden; margin-top:5px; } .vybaslik{ color: #3f5fbf; font-weight: bold; }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir