Fotokopi makinesi nasıl icat edildi?

Kopyalama teknolojisinin mucidi Chester Carlson, fotokopi alanında bir devrim yaratmış ve fotokopi makinesini bulmuştur. Fotokopi makinesinin yanı sıra doküman yönetimi pazarının da yaratıcısı olan Carlson, büyük firmaların rekabetini arttırmıştır. Chester Carlson bu önemli icadıyla bugün iş yaşamında kullanılan yazıcı, tarayıcı, faks ve dijital baskı sistemlerinin bulunmasına da ön ayak olmuştur.

Aynı prensiple icat edilen bu cihazlar hayatı önemli derecede geliştirmiştir. Fakir bir ailenin çocuğu olan Chester Carlson Amerika’da doğmuştur. Anne ve babasını küçük yaşta kaybeden Carlson, bu karanlık hayatından bir keşif yaparak kurtulabileceğini düşünmüştür. Chester Carlson küçük yaşlarda kağıt ağırlıklı bir işte çalışmıştır. Sürekli belge çoğalttığı için daha kolay belge kopyalama yöntemi buldu.

Fotokopi makinesi ne zaman icat edildi?
Fotokopi makinesi nasıl icat edildi konusunda Carlson’un zorlu koşullardan kurtulmak için fotokopi makinesini geliştirmiştir diye cevap verdikten sonra, ne zaman icat edildiği de merak konusudur. 20 şirketin kapısını çalıp olumlu yanıt alamayan Carlson, en son battle memorial enstitüsü tarafından kabul görmüştür. 1959 yılında çalışan ilk fotokopi makinesi üretilmiştir. Şirket daha sonra adını Xerox Corparation olarak değiştirmiştir. Bunun sebebi de fotokopi makinesinin çok tutulmasıdır. Küçük yaşlarda yaşamış olduğu sıkıntıları buluşuyla aşan Chester Carlson 1906 yılında doğduktan sonra sıkıntılı bir dönem geçirse de 62 yaşına gelip ölmeden önce insanlık için büyük bir icat bırakmış ve fotokopi makinesi nasıl icat edildi sorusunun cevabı olmuştur.

Kaynak: https://www.bogazicifotokopi.com.tr/istanbul/fotokopi-kiralama/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir