Hastaneden Ayşen Gruda’nın Sağlık Durumuyla İlgili Açıklama Geldi

tek aydan çok müddettir yoğun bakımda var olan meşhur tiyatro ve sinema oyuncusu 74 yaşında olan Ayşen Gruda’nın rehabilitasyon gördüğü hastaneden İzah geldi.

SOLUNUM CİHAZINA BAĞLI

Ayşen Gruda’nın sağlık vaziyetiyle alakalı hastaneden yapılan İzah şöyle; “Türk Sinema ve Tiyatrosu’nun duayen isimlerinden sevgili Ayşen Gruda’nın vaziyeti ciddiyetini korumaktadır ve Rehabilitasyonu yoğun bakım ünitesinde solunum cihazı desteği ile ayni ritimde devam etmektedir. Yanlış duyumları lütfen dikkate almayınız. sağlık vaziyeti ile alakalı verileri sizlerle paylaşmaya ayni ritimde devam edeceğiz. Kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunarız.”

AYŞEN GRUDA KİMDİR?

Ayşen Gruda, 30 Kasım 1945 seneninde İstanbul’da dünyaya geldi. Domates güzeli lakabıyla tanındı. Babası şimendifer makinisti var olan Ayşen Gruda, Üç kız kardeşten ortancasıdır. Ablası Ayten oyunculuğu seçti, Avni Dilligil’in tiyatro ekibinde yer aldı. Ayşen, Avukat olmak istiyordu, ama babası ölünce Lise iki öğrencisiyken geçim sıkıntısı yaşamamak amaciyla oyunculuğa başladı.

Gruda’nın tiyatroya adımını atması Tevfik Bilge’nin turne tiyatro ekibinde yer almasıyla şuurlu olarak başladı. Turnelerden birinde Ankara alan Sahnesinde tiyatro oyuncusu Yılmaz Gruda ile tanışıp evlendi. Elvan isminde tek kız çocuğu dünyaya getirdiğinde tek vakit tiyatroya ara verdi.

ama bu İzdivaç etme uzunca sürmedi. Kızlığında soyadı Erman var olan Ayşen Gruda, boşandıktan ardindan da bu soyadla tanındığı amaciyla soyadını değiştirmedi. 16 sene tiyatroda oynayıp çok fazla tanınmamış olmasına karşın 1977 seneninde tek gece yaşadığı olayla tek anda meşhur oldu. Televizyonda tek eğlence programında oynanan skeçte Domates Güzeli Nahide Şerbet tiplemesi ile tek anda halkın gönlüne girdi.

Yakın arkadaşı Adile Naşit’in kendisini yöneten Ertem Eğilmez’le tanıştırmasıyla tek anda sinema dünyasına girmiş oldu. Ertem Eğilmez kendisine evvel Hababam Sınıfı filminde minik tek oyun verdi. dahada ardindan Bir hayli filmde oyun almaya başladı.Yeşilçam’ın Bir hayli güldürü filminde Şener Şen, Kemâl Sunal ve İlyas Salman benzeri mühim isimler ile oyun aldı. Çok sayıda sinema filmi, TV dizisi ve tiyatroda izleyicinin karşısına çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir