‘Hotspot’ta müşterilerimizi dinledik’

2019 seneye sabit internete Adil Kullanım Kotası (AKK, başka tek isimiyle Adil Kullanım Noktası, AKN) uygulamasını kaldırıp, mobil internette ücretli hotspot tartışmalarıyla giren Türkiye’de web kullanıcılarının tertemiz dönemle alakalı en çok heyecan ettiği sualleri Turkcell’e sorduk. 

Habertürk’ten Necdet Çalışkan’a hususi açıklamalarda bulunan Turkcell Pazarlama Direktörü Ömer Barbaros Yiş, AKK sonrası gündeme damga vuran limitsiz paketlerdeki fiyatlara değinerek, “Biz de meraklı değiliz 100 Mbps hızındaki interneti 199 TL’den satmaya. Ama yatırım maliyetleri bunun benzeri olduğu sürece kazmak hatri sayilir büyüklükte para. Bu maliyetleri düşürecek var olan ise altyapı yatırımlarını müsterek yapıp, dahada çok insana web götürmek” diye konuştu.

Ömer Barbaros Yiş, 15 Ocak’tan bu yana yasama geçirecekleri mobil web paylaşımı (hotspot) uygulamasıyla alakalı olarak ise “Baktık kullanıcılar hoşnut kalmadı, gereğini yaparız” dedi. Turkcell Pazarlama DirektörüÖmer Barbaros Yiş’in hemide sabit ayni vakitte da mobil internetle alakalı gündemdeki suallere verdiği yanıtlar şöyle:

AKK KALKTIKTAN ardindan FİYATLAR ne türlü DEĞİŞTİ?

“Daha evvelce de AKK’siz paketler vardı. Ama fiyatlar çok olduğu amaciyla Bir hayli seçenek edilmiyordu. AKK kalktıktan ardindan esasında fiyatlar yükselmedi. Bizim 24 Mbps hızında 89 TL’lik paketimiz, nihayet 3-4 senedir 89 TL. Hem de yurttaslar bu ücret seviyelerine alışkın diye şimdi tek de 79 TL’ye 15 Mbps’lik sınırsız paket ekledik. Bu ücreti AKK’li dönemde sunmuş olsaydık, çok müspet art dönüşleri alırdık diye olasılık ediyorum. Ama ‘AKK kalktı, bütün fiyatlar arttı’ hengamesinde, bu avantaj arada kaynadı.”

‘AKK KALKMADAN ÖNCE BU HIZLARI dahada DÜŞÜK FİYATA ALABİLİYORDUM!’ DİYE ŞİKAYETLER DE VAR…

Bu algı dağılacak. Kullanıcılar, hiçbir hız düşürme olmadan, hiçbir kotaya takılmadan, download yaparken veyahut film izlerken ani çıkan kum saatiyle karşılaşmadan web kullanabilecek. tertemiz dönemde limitsiz 35 Mbps’lik paketi 99 TL’ye, 50 Mbps’lik paketi 129 TL’ye indirdik. İsteyen kullanıcılar amaciyla 59 TL’den başlayan kotalı alternatiflerimizi de sunduk. Kullanıcılar uzunca vadeli ilişkiye Bir hayli girmek istemiyorlar. bu sebeple taahhüt süresini de 12 aya düşürdük. Artık 24 ay kontratlı paket de satmayacağız.”

MEVCUT ABONELERİN PAKETLERİ NE OLACAK?

“Mevcut abonelerden, eski AKK’li paketlerde olanlar amaciyla de kotayı kaldırdık. Ödedikleri aylık meblağ değişmeden paketlerini limitsiz yaptık. Aslında kontratı süre gelen Daha önceki müşteriler avantajlı oldu. Bu kapsamda 31 Aralık’ta da kontratını uzatanlar olmuştur. Ama biz özellikle aramadık. Hangi paketteyse, o paketten uzattık, onlara gidip, ‘yeni paket fiyatlarından uzatın’ demedik. tertemiz kontrat çagi geldiğinde, var alıcı ile tertemiz müşterilere sunulan alternatifleri de eşitledik. Sektör genelinde de Daha önceki aboneler amaciyla durum var kontratı bitene civarindan limitsiz kullanmaya ayni ritimde devam edilmesi istikametinde oldu.”

ABONELERİN vasati HIZI VE AYLIK veri TÜKETİMİ NE KADAR?

“Kasım 2018 sonu itibarıyla fiber alıcı sayımız tek milyon 277 bin. DSL alıcı sayımız ise takriben 913 bin. Fiber abonelerimizin ortalama veri kullanımı 95 GB. Yüzde 90’lık oranlarla ağırlıklı olarak seçenek edilen hız ise 24 Mbps.  Bizde tarifeler …’e civarindan değil, net. Fiberde 100 mbps hız dediysek 100’ü alıyor abone. 24 Mbps deyip, 17 Mbps vermiyoruz.”

AKK akabinde HANGİ PAKETLER dahada ÇOK TERCİH EDİLİYOR?

“AKK’nin kalkmasının  ardından başlayan tertemiz dönemde abonelerin 79 Lira ve 89 TL’lik paketleri dahada çok seçenek ettiğini görüyoruz. Fiyatı pahali olmayan dahi olsa kotalı paketler Bir hayli seçenek edilmiyor. Bu seçenek de mobil web paketlerinden  kaynaklı olarak belli tek süre psikolojik; eğer kotayı aşarsam, ücreti denetim edemem diye düşünülüyor…. Eminim çok satacaktır ama Türkiye’de artık bu devirde dört Mbps, 6 Mbps benzeri hızlar komik.

YENİ PAKET SEÇECEKLER NELERE DİKKAT ETMELİ?

Yan yana koyun, titiz tek karşılaştırma yapın. Hizmet kalitesine, alıcı hizmetlerine baksınlar; …’e kadarı düşünsünler, netini düşünsünler; ücrete modemin dahil olup olmadığını hesaba katsınlar; kontrat sürelerini karşılaştırsınlar…”

ABONELERİN ÇOĞUNLUĞU 100 MBPS’LİK LİMİTSİZ PAKETLERE GEÇERSE ALTYAPI BUNU KALDIRIR MI?

“Yaşayarak göreceğiz ama benim düsünceme göre Türkiye’deki var altyapının yoksun olduğunu düşünmüyorum. Biz bunu kaldırabilmek amaciyla çalışmalarımızı yapıyoruz. Ama ülkemiz genelinde tertemiz dönemle birlikte özellikle gece saatlerinde ve …’e civarindan var olan hızların nerelere geldiğini, Bilgi Teknolojileri ve İletişim müessesesi (BTK) yüzde 75 gereksinimini karşılayıp, karşılayamadığını çok yakında yaşayarak göreceğiz. Operatörler 24 Mbps hız diyorlarsa bunun asgari yüzde 75’ini karşılamak zorunda, yasal düzen etme gereği. Bunun altına düşerse, tüketiciler şikayet edebilir. 100 Mbps’lik pakette 74 mbps hız veremezsiniz. ama bu konuyla alakali müşterilerde farkındalık da belli tek süre az.”

100 MBPS HIZLARA dahada UCUZA ERİŞEBİLMEK İÇİN NE YAPILMALI?

“Ortak altyapıyla yatırım maliyetleri düşmeye başladığı an, bu tüketicilere dahada çok hız ve dahada düşük ücret olarak yansımaya başlar. Biz de meraklı değiliz 100 Mbps’yi 199 TL’den satmaya… Ama yatırım maliyetleri bunun benzeri olduğu sürece kazmak hatri sayilir büyüklükte para. Bu maliyetleri düşürecek var olan ise altyapı yatırımlarını müsterek yapıp, dahada çok insana web götürmek. ama yurttaslar Daha en çok “3 aydır altyapı bekliyorum”, “Altyapım çok eski, hızım çok düşük”, “Port vermiyorlar”… benzeri konulardan şikayet ediyor. Hatta bütün ülkemiz ‘port’un ne demek olduğunu öğrendi.

HERKESE FİBER İNTERNET İÇİN NE civarindan mevduat GEREKLİ?

“Türkiye’de web penetrasyonu Daha çok düşük… Çok ağırbaşlı tek dijital altyapı eksikliği var. Türkiye’de takriben 20 milyon ev var ama şu anda fiberin eriştiği ev sayısı ise takriben 5 milyon. Acilen 15 milyon haneye dahada fiber ulaştırmamız gerekli. Bu altyapıları bizlerin teker teker, aynı anda, paralel olarak yatırım yaparak bitirmesine imkân yok. Bunun amaciyla takriben 15 milyar dolar lazım. oysa mevcudu paylaşsak ve bundan sonrakileri birlikte yapsak bu hikâye iki milyar dolara bitecek benzeri tek şey. Altyapıya erişimi tek rekabet unsuru olmaktan çıkarmamız lazım. Üstyapıda servis zenginliğiyle, kaliteyle rekabet edelim.”

MOBİL İNTERNET PAYLAŞIMI neden ÜCRETLİ OLUYOR?

Biz yanlış anlaşıldık.Öyle tek dağıldı ki, sanki biz herkesten 9 Lira alacağız. Bizim 19 TL’ye iki GB’lik hotspot paketlerimiz Zati vardı. Müşteriler isterlese bunu alabiliyorlardı. Biz şimdi şunu dedik, ‘tethering’ yaptığında, şifresi var olan telefon var olmayan telefon var, kotasını aşan kullanıcılardan ‘yok bendeniz paylaşmadım’ diyenler var… Bu stil şikayetler alıyoruz, Hem de çok sayıda şikayet de mahkeme sürecinde. Bu adımı atmamızda en hatri sayilir büyüklükte etken, güvenlik ve ağırbaşlı oranda gelen kota aşım şikayetleri oldu. Biz dedik ki, 19 TL’yi 9 TL’ye düşürelim, isterse yurttaslar bunu alsın, ‘tethering’ hasebiyle oluşan kota aşımlarının önüne geçebilsin. Ücretsiz kullanmaya ayni ritimde devam etmek isteyenlere de ‘Hızlı Giriş ile gir kimliğini doğrula, rastgele tek mevzunun olmasın, olursa da bil’ diyoruz.

KULLANICILARDA KİŞİSEL BİLGİLERİN GİZLİLİĞİ NEDENİYLE DE ENDİŞELER VAR…

“Hızlı Giriş’i şu anda 10 milyondan çok abone kullanıyor. Bu civarindan Facebook skandalları yaşanıyorken, Google ile her şeyimizi paylaşıyorken; ‘Hızlı Giriş fişliyor mu?’ diyenler dahi oldu. bunun benzeri birşey yok. kişisel veriler öylesine duygulu ki yasalarla da korunuyor…”

HOTSPOT’TA YENİ UYGULAMA ne türlü OLACAK? NE vakit BAŞLAYACAK?

15 Ocak’ta uygulama başladığında, mobil internetini paylaşmak isteyenlerin karşısına ‘haberin olsun mobil internetini paylaşıyorsun, Hızlı Giriş’ten gir diye” tek bilgilendirme çıkacak. Kullanıcı, ‘Hızlı Giriş’ten tek bir numarayla mobil web paylaşımını yapabilecek. Önce iki GB’lik hotspot paketini kullanacak, derhal peşinden mobil veri paketine geçecek.

ABONELERİN ELEŞTRİLERİ sürdürür VE ARTARSA NE OLACAK?

“Bu uygulamayla alakalı olarak aboneleri bilgilendirdik. Ama kullanıcı bunu ayrım etmeyebilir. 15 Ocak’tan ardindan baktık ki ‘Hızlı Girişi” öğretemedik, amacımız yerini bulmadı, sıkıntı ve mağduriyetler yaşanıyor, gereğini yaparız.Büyük markalar, müşterisinin sesini dinler. Roaming’te de ücret ve kullanım ile alakalı eş şikayetler olmuştu ama şimdi her biri çok memnun. Baktık ki tekrar de memnuniyeti sağlayamıyoruz, tek dahada bakarız… takriben 2-3 ayda belli olur bu. ‘Yok bu tek işe yaramıyor, bendeniz hızlı girişi kaçırdım, benim iki GB’ye de ihtiyacım yok…’ benzeri açıklar çok olursa, gereğini yaparız. Neticede biz fatura gönderen tek şirketiz. Çalışmadığını, arzu ettiğimiz benzeri olmadığını görürsek, insanları hangisi dahada çok hoşnut edecekse o adımı atarız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.