Hyperloop’a binip, robotları evimize alacağız!

Pazar araştırma kuruluşu CITE Research ile bilişim şirketi Dassault Systèmes, alicilarin 2030 seneninde tekonolojiden beklentilerini araştırdı.

ABD’de düzen eden tüketici elektroniği fuarı CES 2019’da açıklanan araştırmada, tüketicilere gelecekteki ev, ulaşım, sağlık ve perakende deneyimlerine baz alinarak beklentileri soruldu. Anket sonuçlarına göre alicilarin yüzde 71’i elektrikli araç kullanmayı, yüzde 51’i hyperloop ile ve yüzde 38’i sema taksisi ile yolcu etmeyi bekliyor.

 

 

2030 senesi amaciyla alicilarin yüzde 73’ü hanede uzaktan izlenen cihazları, yüzde 70’i tam irtibatlı akıllı ev sistemlerini ve yüzde 40’ı sanal ev robotlarını kullanacağını öngörüyor. tertemiz nesil, bütün kategorilerde kişiselleştirilmiş deneyimler beklerken hizmetlerin geliştirilmesi amaciyla kişisel bilgilerini paylaşmayı ise düşünmüyor.

2030’DA EVLERİMİZ ne türlü OLACAK?

Araştırmadan elde edilen 5 esas bulgu şunlar:

1- Kişiselleştirilmiş deneyimler, özellikle tertemiz kuşak tarafından gelişmiş teknolojilerin en mühim yararı olarak görülüyor. 18-34 ıslak arası, teknolojinin kendisinin kişisel ihtiyaçları ve zevklerine uyarlanmış deneyimler sunmasını bekliyor; 35 yaşın üzerindeki katılımcılar, teknolojik gelişmelerden evvela dahada iyi tek hayat kalitesi sunmasını bekliyor.

2- 2030’un hanesi emniyetli ve enerji açısından randımanlı olacak. Ankete katılanların yüzde 70’inden fazlası uzaktan izlenen cihazlar, ses özellikli yardımcılar ve tam irtibatlı akıllı ev sistemleri kullanacak. Yüzde kırk dokuzu sanal tek kişiselleştirilmiş ev yardımcısı veyahut robot kullanmayı bekliyor.

3- Ulaşım ve mobilitenin elektrikli ve irtibatlı olması, maliyetlerin azalması, yolcu süresinin kısalması, yollar güvenliğinin ve hayat kalitesinin gelişmesi bekleniyor. Ankete katılanların yüzde 70’inden fazlası hibrit veyahut Tamamiyle elektrikli otomobiller kullanmayı beklerken, yarısından fazlası Hyperloop ile yolcu etmeyi bekliyor. Yüzde 38’i sema taksisi kullanmayı bekliyor. Yüzde 75’inden fazlası navigasyon yolu optimizasyonu ve kent kontrollü trafik düzenlemesi benzeri kişiselleştirilmiş yolcu tecrübeleri bekliyor ama çoğu, bu hizmetlerin geliştirilmesi amaciyla kişisel bilgilerine erişim sağlanmasına destur vermeyi düşünmüyor.

4- Kişiselleştirilmiş önleyici sağlık ve hanede rehabilitasyon uygulamaları norm haline gelecek. Katılımcıların yüzde 80’inden fazlası, teknoloji sayesinde kişisel sağlıklarını dahada basit ve randımanlı tek şekilde denetim edebilecekleri amaciyla hastalıkları önlemeyi ve dahada uzunca yaşamayı bekliyor; yüzde 83’ü davranışa veyahut beslenmeye, yüzde 81’i hanede rehabilitasyon sağlayan cihazlara ve yüzde 80’i tam elektronik kayıt sistemlerine dayalı önleyici planların tesirli olacağını düşünüyor. Katılımcıların dörtte üçü hanede teşhis uygulamaları, giyilebilir cihazlar ve hususi yapım protez ortopedik cihazlar benzeri teknolojilerin de tesirli olacağını düşünüyor.

5- fiziki mağazalar ortadan kalkmıyor; ama mağaza içi deney ödemeler ve mağaza içi teknolojilerin kullanımı çevreninde gelişiyor. Perakendede, katılımcıların yüzde 84’ü alışverişi kolaylaştırmak amaciyla mobil ödemeleri ve her zaman/her yerde teslimattan yararlanmayı bekliyor; ama yüzde 55’i, 2030’da alışverişin Yalnızca sanal alışverişten ibaret olamayacağını düşünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir