İmam, Camideki Vaaz Kürsüsünden Belediye Başkan Adayı Olduğunu Açıkladı

Samsun’un Ayvacık ilçesindeki ortada Camii imamı İmdat Atmaca, cuma namazı öncesi cami kürsüsünde dini konulardaki vaazının nihayetinde yaklaşan mahalli seçimlerde belediye başkanlığına aday olmak amaciyla istifa ettiğini duyurdu, hizmete talip olduğunu açıkladı. İmam İmdat Atmaca’nın vaaz kürsüsünde yaptığı adaylık konuşma görüntüleri paylaşıldığı yasamsal medyada reaksiyon çekti. Kürsüden yapılan adaylık açıklamasıyla alakalı konuşan Diyanet İşleri Daha önceki reis Yardımcısı Ahmet Şark, cami kürsüsünü siyasete penis etmenin, dini, vicdani ve beşeri olmadığını belirterek, “Bu hatri sayilir büyüklükte vebaldir” dedi.

“BELEDİYE BAŞKANI OLARAK SİZLERE HİZMET ETMEK İSTERİM”

Ayvacık’taki ortada Camii’nde görevli var olan 20 senelik imam İmdat Atmaca, evvelki hafta cuma namazı amaciyla kürsüde dini konularda vaaz verdi. Atmaca, vaazın nihayetinde yaklaşan belediye başkanlığı seçimlerinde Ayvacık Belediye Başkanlığı amaciyla aday olacağını duyurdu. İmam Atmaca, “Sizlerle çok iyi günler geçirdik. Köylerde ve Ayvacık merkezde hatri sayilir büyüklükte hizmetler yaptık. fakirlere erişmeye çalıştık, güç vaziyette olanlara yardım elini uzatmak amaciyla hep birlikte kenetlendik. Hepinize teşekkür ediyorum. Bu teşekkürü yapma nedenim 20 seneden beri ilçemize hizmet ettiğimizi söyledik. Şimdi de Ayvacık ortada camisindeki hizmetimiz bu erken itibari ile nihayet buluyor. Yaklaşan mahalli seçimlerde belediye başkanı olarak size hizmet edebilmek amaciyla istifa ettim. kismet olursa değişik tek kurumda size hizmet etmeye çaba edeceğim. eğer ki kismet olmazsa başka tek camide görevimize ayni ritimde devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“AMAÇLARI BİZİ YIPRATARAK SİYASİ RANT SAĞLAMAK”

İmam İmdat Atmaca’nın vaaz kürsüsünde yaptığı konuşmanın görüntüleri, yasamsal medyada paylaşıldı. İmamın vaaz kürsüsünde yaptığı konuşma Bir takım yasamsal medya kullanıcılarının reaksiyonunu çekti. İmam İmdat Atmaca, “Cemaatime veda konuşması yaptım. Bu tek veda konuşmaydı. Birileri bu veda konuşmamı saptırmak istiyor. emelleri bizi yıpratarak siyasi rant sağlamak” dedi.

“CAMİDE KALMASI ahenk gösteren OLURDU”

Ayvacık halkı da İmam İmdat Atmaca’nın cuma namazı döneminden evvel vaaz kürsüsünde adaylığını duyurduğunu belirtti. Muhittin Köroğlu, “Hocayı camiden tanıyoruz, camide namaz kıldırıyordu. Kendisini camiden başka tek yerde tanımıyorum. Aday olduğunu duydum, yapar mı yapamaz mı bilmiyorum. Adaylığını tanitti ama camide kalması dahada ahenk gösteren olurdu” dedi.

ŞARK: CAMİ KÜRSÜSÜNÜ SİYASETE penis ETMEK İNSANİ DEĞİL

Konuyla açıklamalarda bulunan Diyanet İşleri Daha önceki reis Yardımcısı Ahmet Şark da cami vaaz kürsüsünden siyasi detayli konuşma yapılmasının caiz olmadığına dikkat çekti. Şark, “Camiler Allah’ın evleridir. Camilerde dini mevzulardan bahsedilir. Cami görevlileri aynı zamanda peygamber efendimizin vekilleridir. Cami küsülerinden ‘Allah, peygamber buyurdu’ izahatları verilir. Camiler insanları tek araya getiren Allah’ın evleridir. Her kesimden cemaat camiye kulluk görev amaciyla gelir. Cami görevlileri politika üstü kalmaları gerekir. Cami kürsüsünü siyasete penis etmek, dini, vicdani ve beşeri değildir. Bunun  ters davranışlar inanç adamlarına karşı var olan saygınlığı ortadan kaldırmaya baz alinarak davranıştır. tek insan aday olabilir. İstifa eder ve adaylığını açıklar. Çıkıp kürsüden cemaate bendeniz ‘Şu civarindan vakittir imamlık yapıyorum, bundan ardindan siyasi hizmetlerde bulunacağım’ demesi o cemaatin onun şahsında inanç adamlarına var olan saygısını ve inancını yitirir. tek adamı günaha derhal sevk etmeye vesile olduğundan da caiz değildir. hatri sayilir büyüklükte vebaldir” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir