İnternetten kartlı ödemeler geçen yılın 1,5 katına çıktı

Bankalararası Kart Merkezi, kasım ayı kartlı tediye verilerini açıkladı. Bu bilgilere göre webten yapılan kartlı ödemeler geçen seneye mukayese et 1,5 kat artış gösterirken, her 5 TL’lik kartlı ödemenin tek TL’si webten gerçekleşti.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), 2018 senesi kasım ayı verilerini açıkladı. BKM’nin bilgilerine göre, kasım ayı nihayetinde Türkiye’de 65,9 milyon adet kredi kartı ve 144,5 milyon adet banka kartı bulunuyor. Kasım 2017 ile mukayese ettiğinde kredi kartı sayısında yüzde 6’lık, banka kartı sayısında ise yüzde 11’lik artış görülüyor.

KARTLI ÖDEMELER KASIM ayi içinde ! ARTIŞ GÖSTERDİ

BKM bilgilerine göre, banka kartları ve kredi kartlarıyla kasım ayında toplaminda 72 milyar TL’lik tediye yapıldı. Bu tutarın 63,3 milyar TL’si kredi kartlarıyla ödenirken, 8,7 milyar TL’sinde banka kartları kullanıldı. Büyüme oranları özelinde incelendiğinde banka kartıyla yapılan ödemelerde evvelki sene aynı dönemine göre büyüme oranı yüzde 35 olurken, kredi kartıyla yapılan ödemelerde ise bu nispet yüzde 20 olarak gerçekleşti. toplaminda kartlı ödemeler büyümesi ise yüzde 21 oldu.

HER 5 TL’LİK KARTLI ÖDEMENİN tek TL’Sİ İNTERNETTEN

Kasım ayında bulunan hususi günlerde yapılan kampanyaların da tesiriyle banka kartları ve kredi kartları ile toplaminda 13,5 milyar TL’lik rekor tutarda webten tediye gerçekleşti. Kasım 2017 ile mukayese ettiğinde büyüme oranı yüzde 47 olurken, toplaminda kartlı ödemeler büyümesinin çok üzerinde büyüme görüldü. Kasım 2017’de seviyelerinde var olan toplaminda kartlı ödemeler içindeki webten ödemeler hissesi ise tekrar rekora ulaşarak ’in üzerinde çıktı.

SAĞLIK ÜRÜNLERİ VE GİYİM SEKTÖRLERİNDE İNTERNETTEN KARTLI ÖDEMELER 2’YE KATLANDI

Kasım ayında yapılan webten kartlı ödemelerin sektörel dağılımı incelendiğinde ise 350 milyon Lira ve geçen sene aynı dönemine göre yüzde 156 artışla sağlık ürünleri/kozmetik, webten en çok kartlı tediye artışı görülen sektör oldu. 1,21 milyar Lira ve yüzde 113 artışla giyim ve aksesuar, 85 milyon Lira ve yüzde 66 artışla çeşitli gıda, 984 milyon Lira ve yüzde 55 artışla yolcu acenteleri ve 232 milyon Lira ve yüzde 50 artışla mobilya ve dekorasyon sektörü webten en çok kartlı tediye artışı görülen başka sektörler arasında yer aldı.

İNTERNETTEN ÖDEMELER YAYGINLAŞMAYI SÜRDÜRÜYOR

İnternetten kartlı tediye gerçekleşen iş yerleri incelendiğinde, bu sene kasım ayında takriben 31,8 bin adet değişik iş yerinden webten tediye gerçekleştiği görülüyor. geçen sene aynı döneminde 26,6 bin adet değişik iş yerinden webten kartlı tediye gerçekleştiği düşünüldüğünde, kasım ayı özelinde webten kartlı tediye gerçekleşen iş yeri adedinin yüzde 19 oranında artış gösterdiği alana çıkıyor.

İnternetten tediye yapan kartlar incelendiğinde ise bu sene kasım ayında takriben 14,2 milyon adet değişik karttan webten tediye gerçekleştiği görülüyor. geçen sene aynı döneminde 11,7 milyon adet değişik karttan webten tediye gerçekleştiği düşünüldüğünde, kasım ayı özelinde webten tediye yapan kart adedinin yüzde 21 oranında artış gösterdiği bilgilerine ulaşılıyor.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir