İstanbul’da en çok Ümraniyeliler taşındı

  • social-facebook
  • social-twitter
  • social-googleplus
2018’in dördüncü çeyreğinde REIDIN – Enakliyat Taşınma Endeksi İstanbul’da yüzde 34,89, Ankara’da ise yüzde 58,20 oranında azaldı. İstanbul’da en çok tekrar Ümraniyeliler, Ankara’da ise Çankayalılar taşındı. Kadıköy, İstanbul’da en çok seçenek edilen kaza olmayı açık ara sürdürürken, Ankara’da en çok seçenek edilen kaza ise Etimesgut oldu.

2007’den bu yana gelişmekte var olan piyasalara odaklı gayrimenkul bilgi şirketi olarak hizmet veren REIDIN, taşınmak istek eden kişilerle haneden Haneye nakliyat firmalarını tek platformda buluşturan Enakliyat ile birlikte REIDIN – Enakliyat Taşınma Endeksi’ni oluşturdu. Endekse göre 2018’in dördüncü çeyreğinde, İstanbul’daki endeks değeri tek evvelki çeyreğe oranla yüzde 34,89 düşüş gösterdi. 2017’nin dördüncü çeyreğine göre ise yüzde 11,79 azaldı. 2017 sene ortalamasının 100 olarak baz alındığı REIDIN – Enakliyat İstanbul Taşınma Endeksi, hemide çeyreklik ayni vakitte da senelik periyotta aşağı yönlü devinim etti. Endeksin maksimum değere sahip olduğu asama ise yaz aylarına eşit gelen 2017’nin üçüncü çeyreği oldu.

İstanbul’da dördüncü çeyrekte de en çok Ümraniyeliler taşındı
Endekse göre İstanbul’da en çok taşınan ilçeler ve semtler bu çeyrekte de değişmedi ve en çok taşınan kaza yüzde 7,22 ile Ümraniye, en çok taşınan semt ise yüzde 1,59 ile Küçükçekmece kazasina bağlı Atakent mahallesi oldu. Başka semtlere baz alinarak taşınma hareketinin en yoğun olduğu başka ilçeler ise sırasıyla şöyle: yüzde 6,85 Maltepe, yüzde 5,81 Esenyurt, yüzde 5,08 Küçükçekmece ve yüzde 4,99 Pendik.

İstanbul’da taşınma hareketliliği maksimum ilçe: Kadıköy
Endekse göre İstanbul’da taşınma açısından en etkin devinim eden kaza ve mahallelerin de yerini savunduğu görülüyor ve en etkin devinim eden kaza yüzde 6,48 ile Kadıköy, en etkin devinim eden semt ise yüzde 1,20 ile Küçükçekmece kazasina bağlı Atakent mahallesi oldu. Taşınma hareketliliğinin maksimum olduğu başka ilçeler ise sırasıyla şöyle: yüzde 5,87 Ümraniye, yüzde 5,10 Maltepe, yüzde 5,07 Esenyurt ve yüzde 4,83 Üsküdar. böylelikle taşınma hareketliliği itibariyle geçen çeyrekte evvel beşte var olan Küçükçekmece’nin yerini Esenyurt aldı ve Küçükçekmece evvel beşe giremedi.

Kadıköy, açık ara en çok seçenek edilen ilçe
İstanbul’da en çok seçenek edilen kaza yüzde 9,25 ile Kadıköy olurken, en çok seçenek edilen semt olarak ise yüzde 1,38 ile Üsküdar kazasina bağlı Bulgurlu mahallesi öne çıktı geçen çeyreğin en çok seçenek edilen mahallesi var olan Atakent evvel beşin dışında kaldı. En çok seçenek edilen ilçeler sıralamasında Kadıköy’ü yüzde 5,35 ile Maltepe, yüzde 5,19 ile Ümraniye, yüzde 4,55 ile Beylikdüzü ve yüzde 4,43 ile Esenyurt izledi.

Ankara Taşınma Endeksi evvelki çeyreğe göre yüzde 58,20 azaldı
REIDIN – Enakliyat Ankara Taşınma Endeksi ise, 2018’in dördüncü çeyreğinde tek evvelki çeyreğe göre yüzde 58,20 oranında düştü. 2017’nin dördüncü çeyreğindeki endeks değerine göre ise yüzde 31,89 azaldı. 2017 sene ortalamasının 100 olarak baz alındığı REIDIN – Enakliyat Ankara Taşınma Endeks trendi, 2018’in dördüncü çeyreğinde, hemide çeyreklik periyotta ayni vakitte da senelik periyotta aşağı yönlü devinim etti. Endeksin maksimum değere sahip olduğu asama yaz aylarına eşit gelen 2017’nin üçüncü çeyreği oldu.

Ankara’nın en çok taşınanı tekrar Çankayalılar oldu
REIDIN – Enakliyat Ankara Taşınma Endeksi 2018 dördüncü çeyrek sonuçlarına göre en çok taşınan kaza yüzde 25,73 ile Çankaya, en çok taşınan mahallesi ise Etimesgut kazasina bağlı Eryaman mahallesi oldu. Çankaya aynı zamanda yüzde 19,70 ile taşınma hareketliliğinin maksimum görüldüğü kaza olarak dikkat çekti. En çok taşınan ilçeler sıralamasında Çankaya’yı yüzde 18,71 ile Etimesgut, yüzde 18,13 ile Yenimahalle, yüzde 12,28 ile Keçiören ve yüzde 8,19 ile Sincan izledi. böylelikle geçen çeyreğe göre Keçiören ve Yenimahalle listede dahada aşağılara düşerken, Mamak’ın yerini Sincan aldı ve Sincan en çok taşınan evvel beş kaza sıralamasında liste dışı kaldı.

Ankara’da taşınanların evvel tercihi Etimesgut
2018 dördüncü çeyrek sonuçlarına göre Ankara’da en çok seçenek edilen kaza yüzde 20,74 ile Etimesgut, en çok seçenek edilen semt ise yüzde 4,00 ile Etimesgut kazasina bağlı Yapracık mahallesi oldu. böylelikle Etimesgut, geçen çeyreğin en çok seçenek edilen kazasi Çankaya’yı tahtından etmiş oldu. En çok seçenek edilen ilçeler sıralamasında Etimesgut’u yüzde 18,94 ile Çankaya, yüzde 16,41 ile Yenimahalle, yüzde 12,35 ile Keçiören ve yüzde 10,01 ile Mamak izledi. geçen çeyreğin en çok seçenek edilen ilçelerinden biri var olan Altındağ, bu çeyrekteki evvel beşte yer almadı.

REIDIN genel Müdürü Alp Çapa, “İstanbul ve Ankara amaciyla taşınma hareketliliğine ait göstergeler sunan REIDIN – Enakliyat Taşınma Hareketliliği Raporu 2018 4. çeyrek sonuçlarına göre, hemide İstanbul ayni vakitte da Ankara genelinde REIDIN – Enakliyat Taşınma Endeks trendi çeyreklik ve senelik bazda azalış eğiliminde görünüyor. Yaz aylarında çok izleyen taşınma devinimindeki bu düşüşü tekrar mevsimsel etki ile açıklama etmek mümkün. Kadıköy, %9,25’lik nispet ile İstanbul genelinde en çok seçenek edilen kaza olarak karşımıza çıkarken, semt odağında en çok seçenek edilen bölge ise %1,38 ile Üsküdar kazasina bağlı Bulgurlu Mahallesi. Üsküdar – Çekmeköy metro hattının hizmete girmesi ve planlama sürecinde bulunan Libadiye Caddesi – Söğütlüçeşme Havaray Hattı ile Zeytinburnu – Kadıköy Metro Hattı projelerinin, ulaşılabilirlik ve yaşanabilirlik mananında bölgenin yıldızını parlatacak mühim etkenlerden olduğu söylenebilir. Ankara odağında bakıldığında ise Etimesgut ,74 nispet ile en çok seçenek edilen kaza olarak öne çıkıyor. ev yoğunluğu çok bölgelerden var olan Etimesgut kazasina bağlı Yapracık mahallesi ise %4,00 nispet ile en çok seçenek edilen semt konumunda bulunuyor.” dedi.

Enakliyat Kurucu Ortağı İskender Yılmaz ise Taşınma Hareketliliği Raporu dördüncü çeyrek neticeleri amaciyla şunları söyledi: “Kış mevsiminin başlamasının ve enflasyon oranında izlenen çok seyrin, haneden Haneye nakliyat sektöründe geçmiş dönemlere göre öngörülenin üzerinde tek daralmaya yollar açtığını söyleyebiliriz. Sektörde yaşanan bu daralmanın önüne geçebilmek emeliyle nakliyat firmaları fiyatlarını görece aşağı çektiği tek çeyreği arkada bıraktı. Tüketiciler amaciyla nakliyat fiyatlarının en düşük seviyede olduğu asama olarak kayıtlara geçen 2018 4. çeyrekte, REIDIN – Enakliyat Taşınma Endeksi değerleri İstanbul amaciyla 82,3, Ankara amaciyla ise 50,2 olarak görülüyor ki bu değerler nihayet iki sene en düşük düzeyinde bulunuyor. bunun için karşın, tertemiz sene başlangıcı ve okulların sömestri tatiline girmesi ile birlikte taşınma hareketliliğinin tekrar canlanacağına inanıyoruz.”

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir