Kalkış Yapacak Uçağın Pilotu: Kuş Sürüsü Her Tarafa Yayılmış Durumda

İstanbul’dan havalanacak var olan yolcu uçağının pilotu, “Pist üzerinde kuş sürüsü var. Baya hatri sayilir büyüklükte tek sürü yerde.Kalkış hatıranda mesele olabilmektedir arkadaşlara. dağılmış durumdalar şu anda” anonsunda bulundu.

Pilotlar gördükleri kuş sürüleri ile alakalı kule görevlilerini devamlı bilgilendiriyor. sema Trafik denetim Merkezi görevlileri de kuş sürülerini gören pilotların bilgilendirmeleri üstüne başka pilotları da kalkışta mümkün tek tehlike ile karşılaşmaması yerine uyarıyor. nihayet olarak Anadolujet’e ait İstanbul-Elazığ uçuşunu yapacak var olan TK7218 sefer sayılı Boeing 737-800 tipi yolcu uçağının pilotu, kalkış amaciyla nihayet hazırlıkları yaptığı sırada gördüğü kuş sürüleri ile ilgili, sema Trafik denetim Merkezi’ni bilgilendirdi.

PİLOT İLE KONTROLÖR ARASINDAKİ KONUŞMA

Pilot: Kuleye bildirebilir misiniz şu vakit T(Taksi yolu) girişte pist üzerinde kuş sürüsü var yerde. Baya hatri sayilir büyüklükte tek sürü yerde.Kalkış hatıranda mesele olabilmektedir arkadaşlara

sema Trafik Kontrolörü: Anlaşıldı efendim yeşillik alanda mı

Pilot: Hayır efendim tam pist üzerindeler, yeşillik alanda orada dağılmış durumdalar şu anda

Kontrolör: Pist üzerinde anlaşıldı

EN ÇOK LEYLEK VE MARTILAR ÇARPIYOR

Kuş sürüleri alınan bütün önlemlere karşın Türkiye’de de ara ara tehlikelere neden olabiliyor. Uçaklara kuş çarpması ve kuşlardan dolayı pas geçme olayları ara ara yaşanabiliyor. Kuşlardan dolayı uçakların iniş ve kalkış rotalarında da farklık yapılıyor. Kuşlarla ugras havalimanlarında hususi donanımlı araçlarla sesle korkutulup kaçırılması şeklinde sürdürülüyor. En çok uçaklara çarpan kuş türlerinin başında martı ve leylekler geliyor.

KUŞ ÇARPMALARININ ÇOĞUNLUĞU İNİŞ veyahut KALKIŞ SIRASINDA

Kuş çarpmalarının çoğunluğu sema araçlarının kalkış veyahut inişleri esnasında oluşuyor. veriler doğrultusunda uçaklara kuş çarpması olaylarına çoğunlukla 0-200 metre yüksekliklerde rastlanıyor. ama çok fazla irtifalarda uçan göçmen kuşlar da uçaklara zarar verebiliyor. takriben 6 kilogramlık tek kuşun saatte 300 kilometre ile giden uçağa çarpma tesiri 550 kilogramlık kuvvete eşdeğer olduğu uzman olanlar tarafından belirtiliyor. hayat genelinde uçaklara kuş çarpmaları hasebiyle zararın; tek milyar dolara geçtiği dile getiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir