Merkel’den saçma çıkış: Türkiye’ye yeteri kadar mülteci gönderilmiyor

  • social-facebook
  • social-twitter
  • social-googleplus
Almanya Başbakanı Angela Merkel Yunanistan ziyaretinde, ülkemiz ile imza adan sığınmacı paktının kararlı tek şekilde uygulanması çağrısı yaparak Türkiye’ye art gönderilen sığınmacı sayısının artması gerektiği iletisi verdi. Öte istikametten aynı görüşmede Yunanistan Başbakanı Çipras, “Türkiye’nin su üyeliğine destek verilmeli” dedi.

Yunanistan’ı ziyaret eden Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkemiz ile su arasında 18 Mart 2016’da imza adan sığınmacı mutabakatının dahada kararlı tek şekilde uygulanması gerektiğini söyledi. Yunanistan’dan Türkiye’ye art gönderilen sığınmacı sayısının yeteri civarindan olmadığını belirten Merkel, “Durumu iyileştirmek amaciyla Yunanistan ile yapıcı tek işbirliği içinde olacağız” dedi.

KAMPLARI İYİLEŞTİRİN ÇAĞRISI

Atina’da Yunan mevkidaşı Aleksis Tsipras ile görüşen Merkel, Ege’deki Yunan adalarında bulunan sığınmacı kamplarındaki Vaziyetin iyileştirilmesi çağrısında da bulundu. ülkemiz ile imza adan uzlasma kapsamında Türkiye’den Yunanistan’a illegal yollardan geçen her sığınmacı amaciyla tek sığınmacının art gönderilmesi öngörülüyor.

Ancak art gönderme amaciyla sığınmacının Yunanistan’a yaptığı iltica başvurusunun sonuçlandırılması ve menfi cevap verilmesi gerekiyor. İşlemlerin uzunca sürmesi hasebiyle özellikle Ege Denizi’ndeki Yunan adalarındaki kamplarda binlerce sığınmacı nihayet derece güç koşullar altında hayat mücadelesi veriyor.

ÇİPRAS’TAN TÜRKİYE’YE DESTEK

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Atina’yı ziyaret eden Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yaptığı görüşmede, Türkiye’nin su üyeliğine destek verilmesi gerektiğini söyledi. Çipras, “Türkiye’nin su üyeliği hemide Türk halkının yararına olacak ayni vakitte da bölgedeki istikrarın sağlanması amaciyla mühim olacaktır” dedi.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir