Merkel’e destek geldi

Brüksel’e gelen İspanya, Yunanistan, Finlandiya ve Lüksemburg liderleri, Avrupa Birliği’nin cenup sınırlarına ulaşan mültecilerin Almanya’ya gönderilmeden evvel göçmenlerin sayılarının azaltılması ile alakalı konusunda destek verdi.

Avrupa’nın en uzunca süre görevde var olan öncüsü Angela Merkel, Bavyera’daki iktidar ortağı tarafından siyasi baskı altına alınmış ve Almanya’nın Avrupalı ortakları ile bu konuyla alakali tek anlaşmaya varmaması seklinde cenup sınırlarını mültecilere kapatmakla tehdit etmişti. Bu durumun, Merkel’in üç ay evvel kurduğu ortak yönetim hükümetinin yıkılmasına ve Avrupa Birliği’nin Şengen kisminda kontrolsüz yolcu sisteminin çökmesine yollar açma tehlikesi olacağı belirtildi.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez gazetecilere yaptığı açıklamada, “Avrupa’nın özellikle göçmen ile alakalı siyasi tek kriz yaşayan Almanya ile dayanışmasının yasamsal ehemmiyeti vardır” dedi.

Luksembur Başbakanı Xavier Bettel “Farklı ülkelere ulaşıp da sonradan Almanya’ya geçen çok sayıda insan var. Almanların ‘Biz Niçin her şeyle uğraşmak zorundayız’ dedikleri vakit onları anlıyorum” dedi. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Finlandiya Başbakanı ’Juha Sipila konunun çözülmesi amaciyla Almanya ile işbirliği yapacaklarını söyledi.

Alman Şansölyesi Angela Merkel mecliste yaptığı konuşmada, göç konusuna müsterek tek yaklaşım getirmek amaciyla Avrupalı liderlere tek çağrıda bulunmuş, göz konusunun Avrupa amaciyla var olma veyahut dağılma mevzusu olduğunu, Avrupa’da göç karşıtı sağ kanadın güç kazandığını söyledi.

Merkel “Avrupa tek çok zorlukla karşı karşıyadır. Fakat, göç konusu su amaciyla birlik olma veyahut dağılma mevzusu olabilir” dedi. Merkel’in 2015 seneninde sınırlarını binlerce mülteciye açma kararı Avrupayı bölmüş ülkede içinde de baş ağrısı olmaya ayni ritimde devam etmişti. Merkel Alman Meclisinde yaptığı konuşmada sınırlarını mültecilere açmakla alakalı olarak “Şimdi o vakit yaptığımızın doğru şey olduğunu düşünüyorum” dedi.

DERİN GÖRÜŞ AYRILIĞI

Brüksel’de iki vakit sürecek sığınmacı krizi zirvesinden evvel yayımlanan kroki karara göre, liderlerin Avrupa’nın sınırlarını güçlendirecek tedbirler almada, illegal göçe karşı savaşmaya ve harcama yapmada, mültecileri ve Birlik içinde dolaşımlarını engelleme ile alakalı anlaştıkları kaydedildi.

Ancak liderlerin mültecileri engelleme yolları ile alakalı aralarında hatri sayilir büyüklükte görüş ayrılığının bulunduğu belirtildi. Polanya ve Macaristan benzeri doğu Avrupa ülkelerinin kendilerine sığınmacı kotası konmasını reddettiği, İtalya ve Yunanistan ise denizden gelen mültecilerle ugras etmek istek ettikleri belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir