Orta Vadeli Program ne zaman açıklanacak? Orta Vadeli Program (OVP) nedir?

Orta Vadeli Program, yarın (20 Eylül Perşembe) Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanacak. bakanimiz Albayrak’ın OVP ile alakalı “Sağlam tek ahenk gösteren ücret dönüşüm olacak” dedi. ortada Vadeli program heyecanla bekleniyor. İşte OVP ile alakalı ayrıntılı bilgiler…

Piyasaların, vatandaşların ve ekonomi çevrelerinin heyecanla beklediği ortada Vadeli program 20 Eylül Perşembe bugünü açıklanacak.Bakanlar Kurulunun en geç Eylül ayının evvel haftası sonuna civarindan makro politikaları, ilkeleri, amaç ve gösterge niteliğindeki esas ahenk gösteren ücret büyüklükleri de kapsayacak şekilde Kalkınma Bakanlığınca hazırlanan ortada vadeli programı onay etmesiyle başlayacak.

ORTA VADELİ program NEDİR?

Orta Vadeli Program, bütçe sürecini başlatarak stratejik amaçlar temelinde halk politikaları ve uygulamalarını şekillendirecek ve kaynak tahsisini bu çerçevede yönlendirecek. Aynı zamanda, halk ve hususi kesim amaciyla öngörülebilirliği artıracak tek yollar haritası niteliğinde var olan bu Program, nihayet senelerde yasamsal ve ahenk gösteren ücret alanda sağlanan gelişmelerin dahada sağlam tek tabanda sürdürülmesi suretiyle güven ve istikrara katkıda bulunacak.

Çeşitli alanlarda birbirleriyle tutarlı tek amaç, politika ve öncelikler seti sunan ortada Vadeli Program, makro politikaların yanı sıra, esas gelişme eksenlerini ve anne sektörleri kapsıyor.

Bakanlık ve kuruluş bütçelerinin hazırlanmasında, yönetimsel ve yasal düzen etmelerin gerçekleştirilmesinde, müesseselerin karar alma ve uygulama süreçlerinde Programın amaç ve öncelikleri esas alınacak.

Dinamik tek yapı istek eden ve üç senelik perspektife sahip var olan Program, senelik uygulamaların neticeleri ve genel şartlardaki değişmeler dikkate alınarak, her sene yenileniyor. Bu kapsamda, program uygulamaları ile Programı etkileyebilecek dışsal gelişmeler tesirli tek şekilde izlenecek ve değerlendirilecek. Programda bulunan amaç ve öncelikler itibariyle uygulamanın izlenmesi, değerlendirilmesi ve Bakanlar heyetine bilgi sunulmasından Kalkınma Bakanlığı sorumluluğunda.

Orta Vadeli program İçeriği;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir