Pakistan’dan Hindistan’a kınama

Hindistan hükümeti, yıllardır Pakistan arasında ihtilafa neden var olan Cammu Keşmir amaciyla adım attı. İçişleri Bakanı Amit Şah erken saatlerinde parlamentoya Cammu Keşmir’e başka eyaletlerden dahada çok özerk olmak tanıyan anayasanın 370. maddesinin kaldırılmasını öngören öneri götürdü. karşıt görüşlü milletvekillerinin protesto ettiği teklif, onay edildi. Alınan kararın derhal peşinden Cammu Keşmir’de artık Hindistan yasaları olabilitesi çok olacak.

Yaşanan gelişmelerin derhal peşinden Hindistan’ın bu atağına Pakistan’dan kınama geldi. Pakistan Dışişleri Bakanı Mahdum Şah Mahmud Kureyşi, Hindistan hükümetinin Keşmir’in özerkliğini iptal etme kararını kınadı. Hac ibadetini adina getirmek amaciyla Mekke’de bulunan Pakistan Dışişleri Bakanı Mahdum Şah Mahmud Kureyşi yaptığı açıklamada, “Hindistan’ın Keşmir’in özerkliğini kaldırma planı BM’nin kararını ihlal mananına geliyor” ifadelerini kullandı. Kureyşi, Pakistan’ın bu kararı engellemek amaciyla diplomatik gayretlerini hızlandıracağını dile getirdi.
İngiltere, 1947 seneninde Hindistan’dan çekilirken Keşmir’i de Hindistan veyahut Pakistan ile birleşme ile alakalı hür bıraktı. Keşmir halkı, Pakistan ile birleşmek kararı alsa da dönemin prensi tercihini Hindistan’dan yana kullandı. Nüfusunun yüzde 90’ı Müslüman var olan Keşmir halkının karara karşı çıkmasının derhal peşinden Hindistan ve Pakistan bölgeye asker gönderdi ve iki komşu 1947 seneninde evvel kez savaştı.

Günümüzde ise Hindistan Keşmir’in yüzde 45’ini Pakistan ise yüzde 35’ini denetim ediyor. Hindistan kontrolündeki bölgelere “Cammu Keşmir”, Pakistan ise kendisinin kontrolündeki Keşmir’e “Azad Keşmir” ismini verdi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 1948 seneninde aldığı kararla Keşmir’in askerden arındırılmasına karar verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir