Prof. Dr. Hacısalihoğlu: “Üniversite tercihini yeteneklerinize göre yapın”

İstanbul tertemiz asır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Üniversite seçenek Fuarı’nda üniversite adaylarına, “Kariyer Planlamada Stratejik Yaklaşım” başlıklı tek konferans verdi. Bir hayli gencin bugünlerde üniversite seçenek telaşı yaşadığını anımsadan Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu “Aynı hedefe erişmek istek eden çok sayıda kişi var. ‘Benim yöntemim yolum nedir, bendeniz kimim?’ benzeri sualleri kişinin kendisine sorması gerekir. Aslında İşe buradan başlamak gerekir. Başka bir deyişle ne olmak isteğimizden çok, ‘ne uygulamak istiyorum’ Sualinin Cevabını aramamız gerekir. O vakit bu mevzunun bedeli olması lazım. Bunun amaciyla de; bendeki cevher, yetenekler, zaaflar ve eksiklikler nedir? Bu suallerin Cevabını vermemiz gerekir” diyerek, stratejik kariyer planlamasının önemine değindi.

 

 

“Kendinizle baş başa kalın”

 

Üniversite adaylarının özellikle seçenek döneminde kendilerine vakit ayırması gerektiğine ve Bir takım sualleri kendilerine sorması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Hacısalihoğlu şöyle ayni ritimde devam etti: “Bu günlerde tek iki gününüzü seçenek yapmadan evvel Yalnızca kendinizle baş başa kalarak geçirin. Aynaya bakarak ‘Ben kimim, bendeniz neyim?’ sorularının Cevabını arayın. Sizi en iyi siz bilirsiniz. Sizin yoksun yanlarınız, faik yanlarınız nedir? Sizi sıkabilecek huzursuz edecek şeyler nedir? salt suretle bunu yapmalısınız ve bu suallerin Cevabını vermelisiniz.”

“Hayat Yalnızca diplomadan ibaret değil”

Üniversite adayı gençlere, “Hayatın Yalnızca diplomadan ibaret olmadığını dile getirmek isterim!” diye seslenen Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu şunları söyledi: “Bir üniversite rektörü olarak söylüyorum. Dünyanın neresinde olursanız olun, tek buluşma her yerde olması koşul olan tek şeydir. Nedir o? Hoca ile öğrencinin buluşması. Kampüsler önemlidir. tek sema verir, tek kültür verir. Ama her şey değildir. esas var olan şey o derslikteki, o sınıftaki buluşmasının kalitesidir. O buluşmanın ahengi, o buluşmanın kalibresi, nihayet derece önemlidir. bu yüzden hoca kalibresi önemlidir, kalitesi önemlidir, onun heyecanı önemlidir. Heyecanı yitirmeyen hocalarla olmak çok önemlidir. Neticede o diplomayı kıymetlendirecek şey, hatri sayilir büyüklükte projede size düşen gayrettir. Nitekim yükseköğretim süreniz, o süreyle sınırlanmayacak civarindan geniş tek şeydir. tek eğitim- öğretim senesi 14 haftadır. 14 haftada ne başarılabilir?”

“Kişinin netlikle hedefi olmalı”

Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu konuşmasında “Diplomaya kıymet verecek var olan şey aslında hayat başlarımız ve hatri sayilir büyüklükte iddiamızdır” sözleriyle stratejik düşünmenin önemine dikkat çekti ve “Hayatta netlikle tek hedefimiz olsun. Bu, stratejik düşünmenin olmazsa olmazıdır” diye konuştu. Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu dakikadan bu yana kendinize, ‘benim hedefim nedir, bendeniz ne yapmaya çalışıyorum, bu hedefimi doğru belirledim mi?’ diye sorun. Hedefi olmayana kimse yardım edemez. Hedefi olmayan gemiye rüzgâr da yardım edemez. Sağa sola savrulur. Onun bunun hedefi olur. Annem öyle istedi olur. Benim öğretmenim beni yönlendirdi bunun benzeri oldu. yeteri civarindan içselleştirmediğin tek şeyi yıllar geçer tek türlü o mesleğe mutlulukla bakmamış olursun. Dolayısıyla, salt suretle hedefinizi bütün bu araçları da kullanarak belirleyin. Hedefi belirlerken, benim bu hedefe ulaşmadaki yolunuzun yönteminizin ne olduğunu çok iyi saptamanız gerekir.”

“Dünyayı ve gittiği istikameti iyi tanıyın”

Konuşmasında “Hayat düz tek çizgi değildir, Ne yazık ki dalgası, inişi, çıkışı ve zorlukları çoktur” sözleriyle hayatın zorluklarına da değinen Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, gençlere hayatın zorluklarıyla baş edebilmenin yolunun dünyayı tanımaktan geçtiğini söyledi. Prof. Dr. Hacısalihoğlu “Dünya nereye gidiyor, bendeniz burada nasıl biri olacağım? Ülkemin amaçlari ne? bendeniz bu toprağın tek çocuğuyum. Buraya da katkı sağlayacağım, buradan nasıl katkı alacağım?” sorularının yanıtının nihayet derece mühim olduğunun altını çizerek şöyle ayni ritimde devam etti: “Bu suallerin Cevabını veremezseniz ve değerlerinizden uzaklaşırsanız yabancılaşırsınız. Dünyadan da ülkenizden de koparsınız. Bunun amaciyla size şuurlu destek verilmeli. bendeniz de kendisinin üniversitemiz olarak İstanbul tertemiz asır Üniversitesi’nde bunu müessesesel vaziyete getirmeyi hedefliyorum. Bunun hedeflerini saptamış durumdayım. Üniversite kapısında değil, ilkokuldan bu yana pedagojik seviyeleri saptayarak o konudaki bilimselliği de devreye sokarak ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde sizin kendinizi tanıma açısından, yeteneklerinizin alana çıkartılması açısından ağırbaşlı testlerden geçirilmeniz gerekir diye düşünüyorum.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir