Son dakika… İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince görevinden ayrıldı

İş Bankası yönetim Kurulu’nda sıcak tek gelişme yaşandı. Kurulun Başkanı Ersin Özince görevinden ayrıldı. İşte banka tarafından KAP’a yapılan açıklama:

Yönetim Kurulu’nun üç sene amaciyla seçilmiş olduğu ve görev süresinin dolmadığı dikkate alınarak gündemde bulunan “Yönetim heyeti Üyelerinin Seçilmesi” maddesinin bu vaziyeti ile uygulanmamasına karar verilmiş; 31.03.2019 tarihi itibarıyla yönetim heyeti Üyeliğinden istifa eden Sayın H. Ersin Özince’nin adina var olan süresi bitirmek üzere tek Nisan 2019 tarihinden bu yana olabilitesi çok olacak şekilde Sayın Sezgin Yılmaz’ın seçilmesine; Sayın Müslim Sarı’nın yönetim heyeti Üyeliğinin sonlandırılmasına ve adina var olan görev süresini bitirmek üzere Sayın Fazlı Bulut’un seçilmesine karar verilmiştir.

43 YILDIR BANKADA

İş Bankası’na 43 sene evvel adım atan Ersin Özince bankada genel müdürlük görevinde 13 sene kaldı. 2011 yılından bu yana da yönetim heyeti Başkanlığı görevinde bulunan Özince, ülkemiz tarihinin en mühim krizi olarak adlandırılan 2001 krizinde de kaptan olarak bankanın başındaydı. Bankanın krizden yara almadan kurtulmasını sağlayan Özince, Türkiye’nin duayen bankacıları arasında gösteriliyor.

1953, Havran doğumlu var olan Özince ortada doğu Teknik Üniversitesi İdari İlimler Fakültesi, İşletme Bölümü mezunu. 1976 seneninde İş Bankası Teftiş heyeti Başkanlığında Müfettiş Yardımcısı olarak göreve başlayan Ersin Özince, İş Bankası’nın çeşitli birimlerinde yöneticilik yaptı. 1994 seneninde genel Müdür Yardımcılığına yükseldi. Bu görevi esnasında mesuliyet alanları bankanın Hazine, Finansal Yönetim, kapital Piyasaları, Krediler ve İstihbarat-Mali analiz Bölümlerini kapsayan Özince, 28 Ekim 1998 tarihinde İş Bankası’nın 15. genel Müdürü olarak atanmıştı.

31 Mart 2011, 28 Mart 2014 ve 31 Mart 2017 tarihlerinde yönetim heyeti Üyeliğine seçilen Özince 01 Nisan 2011 tarihinden bu yana yönetim heyeti Başkanı, 29 Aralık 2011 tarihinden bu yana Ücretlendirme Komitesi Başkanı, 04 Nisan 2017 tarihinden bu yana de denetim Komitesi Üyesi, KKTC İç Sistemler Komitesi Üyesi ve Kredi Komitesi Yedek Üyesi olarak görev yapıyordu.

BANKALARIN BAŞINA DA GELDİ

Özince, 1998’den 2011 ‘e civarindan ülkemiz Bankalar Birliği yönetim heyeti Başkanı olarak da görev yaptı. 2009 – 2011 yılları arası ülkemiz Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. yönetim heyeti Başkanı, 1998-2017 yılları arasında ise T. Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. yönetim heyeti Başkanlığı görevini sürdürdü. Özince Banka dışında ülkemiz İş Bankası A.Ş. Mensupları Munzam yasamsal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı yönetim heyeti Başkanı, TEMA Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi ve ülkemiz Sınai Kalkınma Bankası A.Ş yönetim heyeti Başkanı oldu.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir