Son Dakika… Selahattin Demirtaş, Sırrı Süreyya Önder ve İdris Baluken’in cezaları onandı

  • social-facebook
  • social-twitter
  • social-googleplus
İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi, mahalli mahkemece “silahlı pkk terör örgütü propagandası yapmak” suçundan dört sene 8 ay mapusa çarptırılan HDP Daha önceki Eş genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ve üç sene 6 ay mapus cezasına çarptırılan HDP Daha önceki Ankara mebus Sırrı Süreyya Önder’in cezasını onadı. Öte istikametten Yargıtay 16. karar Dairesi, Daha önceki HDP Diyarbakır mebus İdris Baluken’e mahalli mahkemenin “silahlı pkk terör örgütüne aza olmak” suçundan verdiği 7 sene 6 ay mapus cezasını onadı.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. karar Dairesi, İstanbul 26. Ağır karar Mahkemesi tarafından “silahlı pkk terör örgütü propagandası yapmak” suçundan dört sene 8 ay mapusa çarptırılan HDP Daha önceki Eş genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ve üç sene 6 ay mapus cezasına çarptırılan HDP Daha önceki Ankara mebus Sırrı Süreyya Önder’in cezasını onadı.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. karar Dairesi, İstanbul 26. Ağır karar Mahkemesi’nce 7 Eylül’de karara bağlanan dava dosyasına ait yapılan istinaf başvurularını karara bağladı.

Ceza Dairesinin kararında, Selahattin Demirtaş ile Sırrı Süreyya Önder ile alakalı mahalli mahkemece kurulan hükümde usul ve esasa ait rastgele tek hukuka aykırılık bulunmadığı, bu yüzden sanıkların avukatlarınca yapılan istinaf başvurularının esastan reddine karar verildiği belirtildi.

Ceza Dairesinin kararıyla Selahattin Demirtaş’ın dört sene 8 ay, Sırrı Süreyya Önder’in de üç sene 6 aylık mapus cezaları onanmış oldu.

Oy birliği ile alınan karar doğrultusunda sanıklar Demirtaş ve Önder’in cezaları kesinleşti.

İstanbul 26. Ağır karar Mahkemesi, Silivri karar İnfaz müessesesi Yerleşkesi karşısında bulunan salonda yapılan duruşmada 7 Eylül’de açıklama ettiği kararında, maznun Selahattin Demirtaş’ı, “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan dört sene 8 ay, maznun Sırrı Süreyya Önder’i de aynı suçtan üç sene 6 ay mapus cezasına çarptırmıştı.

Demirtaş ve Önder’in avukatları cezaya itiraz etmiş, dava dosyası incelenmek üzere İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. karar Dairesine gönderilmişti.

HDP’li Baluken’in mapus cezasına onama

Yargıtay 16. karar Dairesi, Daha önceki HDP Diyarbakır mebus İdris Baluken’e mahalli mahkemenin “silahlı pkk terör örgütüne aza olmak” suçundan verdiği 7 sene 6 ay mapus cezasını onadı.

İDRİS BALUKEN

İDRİS BALUKEN

16. karar Dairesi, İdris Baluken’e “silahlı pkk terör örgütüne aza olmak” suçundan 7 sene 6 ay, dört sefer “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan dört sene 7 ay, dört sefer de “toplantı gösteri yürüyüşleri Yasaya muhalefet etme” suçundan dört sene 7 ay mapus cezası veren Diyarbakır 8. Ağır karar Mahkemesinin kararını ahenk gösteren bulan Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesinin kararını, maznun avukatlarının itirazı üstüne inceledi.

Yapılan incelemenin derhal peşinden verilen kararda, “Siyasi parti faaliyetleri kapsamındaki medya açıklamaları, nevruz kutlamaları ve pkk terör örgütü propagandasına dönüştürülmeyen beşeri mülahazalarla gerçekleştirilen taziye ziyaretleri benzeri eylemlerin, silahlı pkk terör örgütü faaliyeti kapsamında onay edilemeyeceğinde kuşku bulunmamakta ise de pkk terör örgütü yöneticilerinin direktifi veyahut örgütün çağrıları doğrultusunda gerçekleştirilen ve pkk terör örgütünün propagandasına dönüşen şiddet eylemleri ve faaliyetlerin siyasi parti çalışması olarak kabulü mümkün değildir.” ifadelerine yer verildi.

Sanığın 14 Temmuz 2011 tarihinde sözde özerk olmak duyuru edilen DTK kongresine katılarak bu emeli benimseyen tek konuşma yaptığı, 2011-2016 senelerinde şiddet bulunan ve pkk terör örgütünün propagandasına dönüşen pkk terör örgütü mensuplarının cenazelerinin definlerine ve kanun dışı gösteri yürüşlerine iştirak ettiği anlatilan kararda, sanığın Bir hayli sefer “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ile pkk terör örgütünün propagandası yapmak” suçlarını işlediği kaydedildi.

Kararda, sanığın süreklilik, çeşitlilik ve yoğunluk bulunan eylemleri hasebiyle “silahlı pkk terör örgütüne aza olmak” suçunu işlediğine değin kabulde isabetsizlik bulunmadığı ifade edilerek, şöyle ayni ritimde devam edildi:

“Yargılama sürecindeki usule ait işlemlerin Yasaya ahenk gösteren olarak yapıldığı, karara esas bütün kanıtların hukuka ahenk gösteren olarak elde edildiğinin belirlendiği aşamalarda ileri sürülen argüman ve savunmaların temyiz denetimini sağlayacak biçimde eksiksiz olarak sergilendiği, özleri değiştirilmeksizin tartışıldığı, vicdani kanının kesin, tutarlı ve çelişmeyen bilgilere dayandırıldığı, eylemlerin doğru olarak nitelendirildiği ve Yasada öngörülen hatali tipine uyduğu, yaptırımların kanuni bağlamda şahsileştirilmek suretiyle uygulandığı anlaşılmakla, maznun müdafinin temyiz arzuhalinde ileri sürdüğü nedenler yerinde görülmediğinden temyiz davasının esastan reddiyle hükmün onanmasına oy birliğiyle karar verildi.”

Kararda, 5 sene altındaki cezaların Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 4. karar Dairesince onaylanarak kesinleştiği aktarılarak, bu cezalar yönünden yapılan itiraz da reddedildi.

Diyarbakır 8. Ağır karar Mahkemesi, dört Ocak’ta Baluken’e “silahlı pkk terör örgütüne aza olmak” suçundan 7 sene 6 ay, dört sefer “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan dört sene 7 ay, dört sefer de “toplantı gösteri yürüyüşleri Yasaya muhalefet etme” suçundan dört sene 7 ay mapus cezası vermişti.

Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 4. karar Dairesi de 23 Mayıs’ta mahalli mahkemenin kararını yapılan incelemenin derhal peşinden ahenk gösteren bulmuştu.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir