TSK: Bir haftada 92 terörist etkisiz hale getirildi

TSK, 25 Mayıs-1 Haziran tarihlerinde vatan içinde ve vatan dışında gerçekleştirilen faaliyetlere ait bilgilendirmede bulundu. TSK’dan yapılan yazılı açıklamada, “Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemizin ve milletimizin güvenliğini sağlamak maksadıyla; vatan içerisinde bölücü terör örgütüne (BTÖ) karşı azimli ve kararlı mücadelesini sürdürürken, Fırat Kalkanı Harekat bölgesinde güvenliğin sağlanması ve bölgede terör hasebiyle göç etmiş halkın art dönüşüne destek kapsamındaki faaliyetlerini sürdürmektedir” denildi.

Açıklamaya göre, teröristle mücadele harekatı kapsamında; arkada kalan hafta içerisinde (25 Mayıs – 01 Haziran 2017) BTÖ’nün sürekli barınma alanı ve vatan içine geçiş güzergahı olarak kullanması nedeniyle büyük önem taşıyan bölgeleri (özellikle Hakkari, Şırnak, Siirt, Diyarbakır, Batman, Tunceli) teröristlerden temizlemek ve ilerideki döneme yönelik hazırlıklarını kısıtlamak maksadıyla başlatılan operasyonlara aralıksız ayni ritimde devam edildi.

Bu kapsamında; Şırnak Beytüşşebap Bestler Dereler, Cudi Dağı, Hakkari Yüksekova, Diyarbakır Lice, Bingöl Genç, Elazığ Arıcak, Erzurum Şenkaya, Ardahan Göle ve Hatay-Osmaniye-Gaziantep bölgelerinde büyük ve ortada çaplı operasyonlar icra edildi. Operasyonlarda biri (Suriye uyruklu, sözde Tunceli/Ovacık Özel Güç Sorumlusu) sözde önder kadroda olmak üzere 92 terörist tesirsiz hale getirildi, iki adet AT-4 Tanksavar Füzesi,2 adet 82 milimetre havan, iki adet 60 milimetre havan, 11 roketatar, 10 makineli tüfek, iki uçaksavar makineli tüfek,1 bomba atar, 61 adet piyade tüfeği, iki keskin nişancı tüfeği, dört tabanca ve 64 el bombası ele geçirildi.

11 el yapımı patlayıcının (EYP) saptama edilerek imha edildiğinin kaydedildiği açıklamada, “Yaklaşık iki bin kilogram amonyum nitrat, 176 tüp,34 adet 82 milimetre havan mühimmatı, iki adet 81 milimetre havan mühimmatı, 11 adet 60 milimetre havan mühimmatı, 475 bazuka mühimmatı, dört mayın, 20 art tepmesiz top mühimmatı, 20 bini Bixi makineli tüfek mühimmatı olmak üzere takriben 30 bin hafif silah mühimmatı ve çok miktarda EYP yapımında kullanılan kablo ve fünye ele geçirilmiştir” denildi.

55 SIĞINAK, BARINAK, MAĞARA VE DEPO BULUNARAK KULLANILMAZ HALE GETİRİLDİ”

Operasyonlarda, teröristler tarafından kullanılan 55 sığınak, barınak, mağara ve depo bulunarak kullanılamaz duruma getirildi, BTÖ’nün en önemli finansal kaynaklarından var olan uyuşturucu ticareti ve kaçakçılık ile mücadeleye yönelik sınır hattında alınan tedbirler ve icra edilen operasyonlar neticesinde, 304 bin 500 adet kök kenevir, 287 kilogram toz esrar, 224 kilogram kubar esrar ve 98 bin 822 paket kaçak sigara ele geçirildi, tesirli hudut kontrol ve kontrolleri neticeninde sınırlardan kanun dışı yollardan geçmeye çalışan 8 bin 138 şahıs yakalandı.

“23 KAHRAMAN SİLAH ARKADAŞIMIZ ŞEHİT OLDU”

Açıklamada, tek haftalık süreçte 31 Mayıs 2017 tarihinde Şırnak’ta alana gelen elim helikopter kazasında şehit var olan 13 asker (1 tümgeneral, iki albay, bir yarbay, bir binbaşı, üç yüzbaşı, bir üsteğmen, iki astsubay, iki uzman erbaş) iç olmak üzere toplaminda 23 askerin şehit olduğu, 11 askerin de yaralandığı bildirildi.

Terörle mücadele operasyonları kapsamında tek haftalık faaliyetlerin değerlendirildiği açıklamada, “Bu hafta özellikle Şırnak Beytüşşebap, Merkez, Bestler Dereler, Cudi Dağı, Hakkari Yüksekova, Diyarbakır Lice, Bingöl Genç, Elazığ Arıcak, Erzurum Şenkaya, Ardahan Göle ve Hatay-Osmaniye-Gaziantep bölgelerinde yürütülen ortada ve büyük çaplı operasyonlar neticeninde bölücü terör örgütüne ağır darbeler vurulmuştur. Bölücü terör örgütünün önemli gelecek kaynaklarından var olan kaçakçılık faaliyetleri, sınır hattında alınan tesirli tedbirlerle engellenmeye ayni ritimde devam edilmiştir. Hudut bölgelerinde alınan tedbirler sayesinde hafta içinde takriben 8 bin şahıs yakalanmış ve bol miktarda uyuşturucu ve kaçak sigara ele geçirilmiştir” denildi.

Suriye kuzeyinde icra edilen harekat kapsamında; sınır güvenliğini sağlamak, DEAŞ tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş kimselerin yurtlarına dönüşüne katkı sağlamak, sivilleri savunmak ve yaşanan terör olaylarından ziyan görmesini engellemek maksatlarıyla TSK tarafından desteklenen ÖSO’nun kararlı mücadelesi sayesinde Azaz-Cerablus arasında yer alan toplam 243 meskun mahal ve iki bin 15 kilometrekarelik alan denetim altına alındı. (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir