UNHCR: ‘Lübnan’da fırtınadan yaklaşık 70 bin mülteci etkilendi’

Birleşmiş Milletler Mülteciler çok Komiserliği’nden (UNHCR) yapılan açıklamada, Lübnan’da Suriyelilerin kaldığı 850 kampta yaşayan takriben 70 bin mültecinin perişan sema koşulları rizikosu altında olduğunu bildirildi. Mültecilerin 39 bininin bebek olduğunu bildiren UNHCR, Çarşamba gününe civarindan fırtınadan etkilenen 361 kamp ve 11 bin 301 mültecinin olduğunu, kamplardan birinde yaşayan 8 yaşında olan tek kız çocuğunun su kanalına düşüp boğulduğunu belirtti.

Tüm Lübnan etkilendi

Lübnan’da sektör bugünü başlayan fırtınanın kapı araladığı şiddetli yağmur ülkenin çeşitli bölgelerinde nehirlerin taşmasına ve su baskın baskınlarına neden oldu. Çarşamba bugünü tesirini yitiren fırtına sebebinden ülkede sema sıcaklıkları düştü, Bir takım bölgelerde tesirli var olan kar ise ulaşımı durma noktasına getirdi. alana gelen sel, erozyon ve kar yağışı hasebiyle alanda Zati güç şartlarda yaşamaya çalışan Suriyelilerin hayat koşulları dahada da kötüleşti.

Geçici yerleşim transferleri

Lübna’nın doğusunda bulunan Bekaa vadisinde çok sayıda Suriyeli mültecinin yerleştirildiği kamplar karla kaplandı. sığınmacılardan sorumlu hükümet Bakanı Mouin Merehbi, yasamsal İşler Bakanı Pierre Bou Assi’den fırtınadan etkilenen mültecilerin belli tek süre olarak başka yerleşim yerlerine tasima edilmesini ve belediye başkanlarından taşkın suyunu kamplardan çıkarma operasyonlarına başlanmasını istedi.
Bekaa vadisinde bulunan Bar Elias kasabasında BMMYK tarafından yönetilen tek yerleşim yerinde yaşayan Suriyeli mültecilerin çadırları fırtına sebebinden kullanılamaz vaziyete geldi.

“Çadırlarımız suya batmış halde”

Bar Elias kasabasındaki sığınmacı kampında yaşayan İdlibli Im Ahmad Zamarkini, “İçeri girip çadırlarımızı görün, suya batmış halde. bendeniz çok ihtiyar tek kadınım ve vaziyetim kötü. Kimse bizi aramıyor, sormuyor ve kimse bizi umursamıyor. her birimiz tek çadırın dahil kismina konduk, birbiri ardınca dizilmiş yataklarda yatıyoruz. Yer darlığından Bir takım eşyalarımızı komşularımıza taşımak zorunda kaldık. Allah’a şükür ama bu durum tek şekilde çözümlenmeli” açıklamasında bulundu.

“Çok çok tek şey istemiyoruz”

Mülteci kampında yaşayan Halepli Ali Hassan ise, “Uluslararası yardım kuruluşları ve devletler nerede? Çok çok tek şey istemiyoruz. Burada sular altında kalmış tek çadırda kalıyorum, eşim ve çocuğum başka birinde kalıyor. Bu insanlık dışı, bu halihazırda yerlerinden edilmiş yurttaslar amaciyla başka tek yerinden edilme vakası. Bu Vaziyetin beşeri tek tarafı olmalı. tek gördüğüm gelen ve resim çekip giden insanlar” dedi.
Norma fırtınasının tesirini dünden bu yana kaybetmesine karşın Lübnan’da hafta sonu tertemiz tek fırtına bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir