Yusufeli Barajı’nda Gövde İnşaatının Yüzde 25’i Tamamlandı

Türkiye’nin en büyüğü olacak Yusufeli Barajı’nda beden inşaatının yüzde 25’i tamamlandı.

Artvin’in Yusufeli kazasinda Çoruh Nehri üzerinde yapımı süre gelen ve tamamlandığında temelden 275 metre beden yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek, çift eğrili ince kemer baraj tipi kategorisinde ise dünyanın 3. maksimum barajı olacak Yusufeli Barajı ve HES projesinin beden inşaatının yapımında 100 metreye yaklaşıldı.

600 BİN KİŞİNİN ELEKTRİĞİNİ KARŞILAYACAK

Yusufeli Barajı ve HES Projesinde Baraj beden Betonu dökülmesi çalışmaları ayni ritimde devam ediyor. Tamamlandığında heyeti gücü 558 MW, senelik enerji imalatı ise tek milyar 888 milyon kWh/yıl olacak var olan baraj, 600 bin kişinin enerji ihtiyacını karşılayacak. Bittiğinde Eyfel kulesinden Yalnızca 25 metre kısa olacak barajda gün içinde 7 bin metreküp, ayda ise 200 bin metreküp beton dökülmesi planlanırken, bugüne civarindan tek milyon metreküpün üzerinde beton dökümü gerçekleştirildi. nihayet beton dökümüyle barajın beden yüksekliği 100 metreye yaklaşırken, bu sayı ile gövdenin yüzde 25’nin tamamlanmış oldu.

GÖVDESİNDE dört MİLYON METREKÜP BETON KULLANILACAK

Yusufeli Barajı’nın gövdesinde kullanılacak var olan dört milyon metreküp beton ile Artvin’den Edirne’ye 13 metre platform genişliğinde 20 santimetre kalınlığında beton yollar yapılabilirken, yüksekliği ise gökdelenlerle yarışıyor.

Kaynak: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir