Çocukları kamburluktan korumanın 7 püf noktası

Çocukları kaburluktan savunmak amaciyla alınması koşul olan önlemleri şuurlu Fizyoterapist Altan Yalım anlattı.

Okulların açılması ile birlikte çocuklarımıza binen yükler, tekrar başladı. Duruş bozuklukları içinde Skolyoz civarindan farkında olunmasa da, “kamburluk” da çocuklarımızın omurga yapısını mühim oranlarda etkiliyor.

Pek çok tipi var olan kamburluk ile alakalı bilgi veren Therapy Sport Center’dan şuurlu Fizyoterapist Altan Yalım, şunları söyledi:
“Kamburluk veya tıptaki isimiyle Kifoz bozukluğunun tek şekli var olan Postüral Kifozu (duruş bozukluğuna bağlı gelişen kambur olma durumu) inceleyecek olursak, bay çocuklarda mektep çağıyla birlikte ahenk gösteren olmayan sportif faaliyetler ve mektep gereçlerinin perişan şekilde taşınmasıyla alana çıkarken, kız çocuklarda ise bunun için ekstradan vücudun ergenlikteki değişimiyle de oluşabilir. nihayet vakitlerde bunlara ek olarak, bilişim teknolojisi aletleri de, postüral duruşu sorunlarına eklenmiştir. Kız çocuklarda görünme oranı, bay çocuklara göre dahada fazladır. Kamburluk, Giderek hafif ağrıya, o da duruştaki bozukluğun artmasına ve Giderek eklem tutulması ve adale kısalığı sorunlarına ve ileriki aşamada estetik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir